اسید لاکتیک در بدن

اسید لاکتیک در بدن

مقدمه ای درباره ماده ­ی اسید لاکتیک در بدن هنگام ورزش

 با تیم لباس ورزشی و لباس بدنسازی شرافیت همراه باشید .

امکان دارد اگر شما کلمه لاکتیک اسید را بشنوید کسالت بدن، سوختن ماهیچه و نفس نفس های بعد از ورزش را برای شما تداعی کند. حس و دردی زود گذر که فقط بعد از ورزش شدید ممکن است به سراغتان آمده باشد، ولی آیا تمام وقتها لاکتیک اسید و بدن‌درد قسمتی از تمرین است که میبایست آن راحت پذیرفت؟

مقاله بدنسازی در سایت شرافیت
اسید لاکتیک در بدن

ماده اسید لاکتیک چیست و چه ضرری برای آن دارد؟

لاکتیک اسید در بدن یک مخلوط بدون رنگ است که تقریبا توسط تمام بافت‌های بدن ایجاد می‌شود و و برای انجام دادن تمام تمرین ضروری است. وقتی‌که بدنسازان به انجام تمرینات ممکن می‌پردازند، در ماهیچه های درگیر خود احساس سوختن می‌کنند؛ علت این سوختن تجمع زیاد لاکتیک در همان ماهیچه ها است. اگرتمرین راحت باشد و هوازی مورد نیاز به بدن برسد، قند به آب و دی‌اکسیدکرین و توان تبدیل می‌شود؛ اما اگر تمرینات سخت ، سرعتی و شدید باشد، سطح هوازی کم می‌شود و قند به توان و لاکتیک اسید تغییر میکند اسم دیگر lactic acid را «بدهی اکسیژن» نیز می‌نامند؛ یعنی زمانی‌که بدن اکسیژن کم دارد، از این فرمول استفاده می شود تا قدرت ش را تأمین کند، ولی به‌هر‌شکلی که شده، بدن شما باید این بدهی اکسیژن را به سیتسم بدنی بازگرداند. وگرنه لاکتیک اسید در بدن سرشار میشود و به‌صورت غیرمستقیم موجب ایجاد حس درد بدن و التهاب خواهد شد. در شکل 1 ساختار مولکولی لاکتیک اسید را مشاهده می‌کنید.

آموزش بدنسازی شرافیت
مقاله بدنسازی در سایت شرافیت

عضله ‌درد دیر هنگام ربطی به اسید لاکتیک ندارد

مطلب حائز اهمیت که در رابطه با لاکتات و اسید لاکتیک میبایست به فکر آن باشید، کسالت بدن پس از تمرین در بدن‌سازی است که اصلا ربطی به لاکتات ندارد! بدن‌درد 3روزه شما بعد از تمرینات مربوط به رشد عضلانی و خراب شدن ماهیچه ای است که در حین تمرین برایتان اتفاق افتاده است. لاکتات فقط باعث سوختن و درد در لحظه‌ در بدن شده و ۱۲ تا ۱۴ثانیه‌ای از عضلات خارج می‌شود.

پا‌ک‌سازی ماده اسید­­­­­لاکتیک در بدن بعد از ورزش

پس از تمرین، ماهیچه ها و قلب شما می‌توانند از لاکتات ترشح شده جهت مرجعی برای تأمین انرژی خود استفاده کنند. کبد به بدن شما کمک میکند و با دریافت لاکتات از جریان خون آن را تبدیل به  قند خون خواهد کرد. بخشی از Lactateهم با عرق دفع می شود.

پاک‌سازی لاکتات چقدر زمان خواهد برد؟!

از بین رفتن لاکتات یا لاکتیک اسید هرچه هم که بسیارزیاد هم باشد، نهایتا سی تا شصت دقیقه بعد از هربار تمرین قدرتی از بدنتان خارج خواهد شد و هر کسالت بدن و کوفتگیِ بعد از ورزش را نباید به گردن لاکتات‌ها انداخت.

اسید لاکتیک در بدن
آموزش بدنسازی شرافیت

5 راه برای پیشگیری از تولید بی جا اسید لاکتیک در بدن

1) نوشیدن آب کافی به بدن شما کمک بسزایی میکند

خوردن هشت لیوان آب در طول روز و البته افزودن مواد غذایی با محتوای آب زیاد به رژیم غذایی می تواند به هیدارته نگه داشتن بدن کمک کند. بر همین اصل، از کم آبی بدن، خستگی، تعریق بیش از حد، سرگیجه و کرامپ های شکمی که برخی علامت ها مرتبط با درست کردن لاکتیک اسید هستند، پیشگیری می کند.

2) انجام حرکات کششی پیش از ورزش برای ورزیده شدن بدن

نرمش کردن پیش از ورزش ، چرخه خون را بالا برد و در افزایش منعطف شدن ماهیچه ها تاثیر گذار است که به طور همزمان به بهبود تمرکز نیز منتج می شود. به غیراز تمرینات تنفسی، انجام حرکات کششی کامل و درگیر کردن بخش های مختلف بدن به روتین گرم کردن بدن کمک خواهد کرد. از راه های سرد کردن پس از تمرین میتوان به آبتنی گرم و دریافت ماساژ و استفاده از کیسه آب سرد اشاره کرد. این کار در کم کردن تاثیر اسید لاکتیک در بدن تاثیر بسزایی دارد. در شکل 2 یک شخص را پس از انجام حرکات کششی مشاهده می‌کنید.

اسید لاکتیک در بدن
آموزش بدنسازی شرافیت

3) افزایش آرام آرام و تدریجی شدت تمرین های ورزشی

اگر به طور ناگهانی انجام فعالیت های بدنی شدید را در باشگاه آغاز کنید، نتیجه ای جز درد ماهیچه ها را تجربه نخواهید کرد. بر همین اساس است که دنبال کردن یک برنامه ورزشی متنوع در طول هفته مهم است. شما می توانید برخی روزها را به انجام تمرینات هوازی و روزهای دیگر را به تمرینات قدرتی اختصاص دهید و به تدریج تمرینات خود را شدیدتر کنید. این بهترین روش برای پیشگیری از فرسودگی عضلات است که می تواند به صدمه دیدن منجر شود و میزان lactic acidدر بدن را افزایش بدهد..

4) دریافت مواد مغذی به میزان کافی در کاهش خستگی عضلاتی تاثیر بسزایی دارد

مصرف انواع گوناگون غذاهای تغذیه ای به میزان کافی می تواند سطوح قدرت و استقامت شما را افزایش دهد. به طور ویژه، پروتئین و چربی های سالم برای ساخت ماهیچه ها نیاز هستند. مصرف میوه ها، سبزیجات، و الکترولیت هایی مانند منیزیم و پتاسیم نیز در کاهش خستگی عضلانی نقش دارد.

مقاله بدنسازی در سایت شرافیت
اسید لاکتیک در بدن

5) استراحت کافی یکی از مهمترین نکات دفع کردن اسید لاکتیک در عضلات است.

برای بازگرداندن عضلات باید روزهایی را به تمرینات ورزشی با شدت کم اختصاص دهید. توجه کنید که بدن قبل از شروع دوباره تمرینات ورزشی با شدت زیاد، برای دفع لاکتات و متابولیت ها به تایم نیاز دارد.

جمع شدن زیاد اسید لاکتیک در بدن زمانی که در حال انجام فعالیت سنگین است، موجب علائمی مانند درد و سوزش عضله، اسپاسم و گرفتگی در عضله، بروز ضعف ناگهانی در ماهیچه، احساس گزگز و مورمور در اندام درگیر، تنگی نفس و تنفس تند و خفیف، حالت تهوع و استفراغ و زرد شدن پوست یا چشم‌ها می‌شود که با شدید شدن این علائم که به Lactic acidosis معروف هستند، فرد باید به طبیب خود مراجعه کند.

آموزش بدنسازی شرافیت
مقاله بدنسازی در سایت شرافیت

تیم لباس ورزشی شرافیت  با هدف کیفیت بالا در محصولات به تولید انواع لباس بدنسازی و لوازم بدنسازی پرداخته است . با لوازم و لباس های برند شرافیت میتونید با خیال راحت ورزش کنید.

برای دیدن مدل های شرافت به لینک زیر وارد بشید.

لباس ورزشی شرافیت 

لباس ورزشی و لوازم بدنسازی شرافیت
لباس ورزشی و لوازم بدنسازی شرافیت

اسید لاکتیک در بدن

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم