تفاوت بین رشته های فیزیک، بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ

تفاوت بین رشته های فیزیک، بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ

فیزیک 

۱٫دسته بندی در مسابقات فیزیک بر اساس قد ورزشکاران صورت میگیرد.
۲٫معیار داورها برای امتیاز دهی تناقض بین عرض کمر و عرض سرشانه است یعنی هرچه که شرکت کننده عرض سرشانه بیشتر و عرض کمر کمتری داشته باشد از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار میشود.
۳٫عضلات ورزشکار نباید خیلی بزرگ و گرد باشند، در این صورت شانس شرکت کننده کم میشود.
۴٫داور ها برای چهره و مدل مو ، انتخاب رنگ شلوارک ،گرفتن فیگور ،نرمی و انعطاف بدن و ارتباط ورزشکار با داور و نداشتن کات زیاد عضلات و فیبر عضلانی امتیازات خاصی قائل میشوند.
۵٫اصولا افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند نمی توانند خیلی در این رشته موفق باشند.
۶٫بدن یک فیزیک کار باید نشانگر این باشد که با داروهای استروئیدی و پپتیدی به این شکل در نیامده است.


بادی کلاسیک 

۱٫در رشته ی بادی کلاسیک معیار براساس قد و وزن میباشد،یعنی علاوه بر قد،وزن هم مهم است.
۲٫مثلا در رده ی قدی ۱۸۰+ سانتیمتر،وزن افراد باید در حدود ۸۶ کیلوگرم باشد.
۳٫معیار داورها برای امتیاز دادن،بیشتر عضلات کشیده و داشتن کات عمقی و مناسب است.
۴٫در این رشته همانند بادی بیلدینگ نباید عضلات خیلی گرد و حجیم باشند وگرنه در رقابت ها، کسانی که عضلات حجیم و خیلی گرد دارند به صورت خودکار مقلوب کسانی که عضلات کشیده تری دارند میشوند.
۵٫اصولا افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف هستن میتوانند بیشتر در این رشته موفق باشند.

بادی بیلدینگ 

۱٫در رشته ی بادی بیلدینگ،معیار فقط بر اساس وزن صورت میگیرد. مثلا یک فرد با قد ۱۶۷سانتیمتر میتواند در رقابت با  یک فرد با قد ۱۸۷سانتیمتر قرار بگیرد.مسلما افراد با قد کوتاه تر میتوانند دراین رشته موفق تر باشند چون عضلاتشان زودتر پر میشود، ولی در بین بدنسازهای قد بلند افراد زیادی بوده اند که در این رشته هم توانستند موفق باشند. مانند: آرنولد شوارتزنگر ،رونی کلمن و … 
2.معیار داورها برای امتیاز دادن در این رشته عضلات حجیم،گرد و کات عضلانی خوب و بالانس بودن بدن است . یعنی هرچه که افراد در آن دسته وزنی بتوانند عضلات حجیم تر و گرد و کات تری را به نمایش بگذارند از شانس بیشتری برخوردار میشوند.
۳٫نکته ای که اصلا نباید فراموش کرد بالانس بودن بدن است . خیلی از بدنسازها هستند ک حجم زیادی دارند اما بخاطر بالانس نبودن به جایگاه های خوبی دست نمی یابند مانند: مارکوس رول .
۴٫اصولا در این رشته افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند میتوانند موفق تر از دیگران باشند ولی بازهم کسانی بوده اند که دارای تیپ بدنی بین اکتومورف و مزومورف بوده اما توانسته اند به ۶ دوره قهرمانی مستر المپیا دست یابند مانند: دوریان یتس.