بادی کلاسیک چیست؟ و تفاوت آن با رشته های فیزیک و بادی بیلدینگ

بادی کلاسیک و تفاوت های آن با بادی بیلدینگ و فیزیک

بادی کلاسیک یکی از رشته هایی است که مابین رشته های فیزیک و بادی بیلدینگ قرار دارد. در این رشته به تناسب میان قد افراد و رشد عضله های آنها توجه می شود و افراد با عضلات بزرگ امتیازی کسب نمی کنند. در رشته بادی کلاسیک که یک رشته ی کاملا جدید است به کشیدگی و کات عمیق عضلات توجه زیادی می شود. در ایران افراد قد بلند تمایل بیشتری به این ورزش دارند. چیزی که اهمیت دارد این است که این ورزشکاران عموما براساس ژنتیک به این ورزش علاقه پیدا می کنند. ورزش بادی کلاسیک  یکی از شاخه های بدنسازی است که طرفداران خاص خود را دارد. بدنسازی ورزشی است که در آن بدن شما ورزیده می شود و عضلات شما ساخته می شود.

خواندنی های بندسازی در وبلاگ آمورشی  شرافیت 

معنی لغوی بادی کلاسیک ساخت فیزیک بدن است، اما به صورت متناسب، بادی کلاسیک به شما کمک می کند تا همزمان با داشتن بدنی متناسب و زیبا، به حجم بدنتان افزوده نشود. این ورزش برای کسانی که قد کوتاه و جثه ی ظریف دارند، می تواند مناسب باشد. در این مقاله به بررسی تفاوت میان بادی کلاسیک و رشته های فیزیک و بادی بیلدینگ می پردازیم.

بادی کلاسیک
شرافیت

چیزی که باید به آن توجه کنید این است که در تمام رشته های بدنسازی برای رسیدن به نتیجه ی مورد نظر استمرار و تلاش فراوان لازم است. در کنار این استمرار شما باید تغذیه‌ی مناسبی را داشته باشید و پایبند به اصول و ضوابط رژیم غذایی خود باشید تا بتوانید نتیجه‌ی دلخواه خود را بگیرید. برای خرید لباس ورزشی مردانه شرافیت به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه نمایید و کالای مورد نظر خود را در اندازه و جنس های مختلف خریداری نمایید.

رشته ی بادی کلاسیک یک رشته ی کاملا جدید

رشته ی بادی کلاسیک در چند سال اخیر توسط کمپانی اروپایی وارد دنیای ورزش شد و در این مدت زمان کوتاه طرفداران زیادی پیدا کرد. رشته ی بادی کلاسیک برعکس رشته های بادی بیلدینگ و رشته های فیزیک، بدنساز در پی عضله سازی و حجیم کردن عضله ها نیست بلکه چیزی که دارای اهمیت است داشتن بدنی زیبا و جذاب است. چیزی که مشخص است این است در این رشته هدف نهایی زیبایی ظاهری بدن است. در این رشته افراد براساس قد و وزن دسته بندی می شوند و سنجش افراد در مسابقات جهانی داشتن عضله هایی کشیده و زیباست. این شرکت کنندگان نباید عضلات حجیم داشته باشند وگرنه از مسابقات حذف می شوند. درست برعکس بادی بیلدینگ!

رشته ی بادی کلاسیک یک رشته ی کاملا جذاب است.  زمانی جذابیت این رشته نمایان می شود که شما به عنوان یک ورزشکار حرفه ای بخواهید اندامی ورزیده و زیبا داشته باشید. از آنجایی که رشته بادی کلاسیک به متناسب بودن اندام شما و همچنین عضلات شما توجه می کند در مدت زمان مشخصی بعد از تمرینات نتیجه‌ی مورد نظر خود را خواهید گرفت. اگر به دنبال زیبایی ظاهر و در عین حال داشتن بدنی سالم و ورزیده هستید این ورزش به شما پیشنهاد می‌شود. بسیاری از افراد از اینکه عضلاتشان بیش از اندازه بزرگ و حجیم شود واهمه دارند به همین دلیل این ورزش برای این دسته از افراد توصیه می شود. برای انجام این رشته ورزشی نیازمند استفاده از لوازم ورزشی با کیفیت هستید. شرافیت با فروش انواع استرج ورزشی مردانه در این مسیر به ورزشکاران کمک می کند تا راحتی را در زمان ورزش تجربه کنند.

7 راز عضله سازی

بادی بیلدینگ در مقابل بادی کلاسیک

یکی از تفاوت‌هایی که ورزش بادی بیلدینگ با ورزش بادی کلاسیک دارد میزان سختی این ورزش است. اگر شما به بدنسازی به شکل حرفه ای نگاه کنید متوجه می شود که در بادی بیلدینگ ورزشکار باید رژیم های سخت را رعایت کند و از بسیاری از لذت ها بگذرد.در این ورزش انجام تمرینات سخت و فشرده، سبب می شود تا بدنساز از اندامی بزرگ و در عین حال قوی برخوردار باشد.  یکی از تفاوت‌های بادی بیلدینگ با بادی کلاسیک این است که در بادی بیلدینگ ورزشکار با مصرف مکمل های استروئیدی عضلات خود را حجیم و بزرگ می کند. در حالی که در رشته‌ی بادی بیلدینگ افراد تنها از روی وزن قیاس می شوند اما در بادی کلاسیک وزن و قد به صورت هم زمان، معیار بررسی در مسابقات است. معیار داوری در رشته‌ی بادی بیلدینگ داشتن عضلاتی گرد و حجیم است در صورتی که در بادی کلاسیک اندام کشیده و عضلات زیبا در عین حجیم بودن مطرح است.

 

بادی بیلدینگ چیست؟

بادی بیلدینگ یا پرورش اندام یکی از رشته های بدنسازی است که در آن هدف رسیدن به اندام ورزیده و درشت است. کسانی که بادی بیلدینگ را انجام می دهند با سختی زیادی روبرو هستند زیرا بیس این ورزش تمرینات سخت و طاقت فرسا است. برای اینکه عضلات ورزشکار بزرگ و حجیم شوند نیازمند مصرف مکمل های ویژه می باشد. در این ورزش بدنساز قصد دارد که عضلات بدن خود را به افزایش حجم دهد؛ بنابراین نیازمند مصرف کالری بیشتری است.

بدنسازان با گذراندن دوره حجم دهی، همراه با افزایش تغذیه و دریافت درست کالری حجم بدن خود را افزایش می دهند. در صورتی که در بادی کلاسیک افراد در صدد افزایش حجم نیستند و به دنبال بدنی زیبا و سالم هستند که نیازی به مصرف بیشتر کالری و یا انجام تمرینات سخت نیست.

تمرینات سخت در بادی بیلدینگ

وجود تمرینات سخت در بادی بیلدینگ سبب می شود تا هر کسی به سراغ این ورزش نرود.اگر دارای بدنی لاغر هستید شما نیازمند کالری کمتری هستید و باید از وزنه های متوسط استفاده کنید و میزان ست های ورزش خود را بیشتر کنید. برای کسانی که اندام سنگین دارند نیز وزنه های فوق سنگین توصیه می شود تا بتوانند چربی سوزی بهتری داشته باشند.

رشته ی فیزیک و تفاوت های آن با بادی کلاسیک

بدنسازی شاخه های گوناگونی دارد رشته ی فیزیک همانند بادی کلاسیک یک رشته کاملا جدید است و از سال 2013 وارد دنیای بدنسازی شده است. همانطور که از اسم این ورزش مشخص است بیشتر به فیزیک افراد توجه می شود و هدف بدنسازان از انجام این ورزش ساختن بدنی جذاب و زیبا است. در این ورزش هر چه بدنساز شانه های عریض تری داشته باشد امتیاز بیشتری دریافت می کند و از جذابیت ساختاری بیشتری برخوردار است.  در این ورزش بالاتنه از جمله شانه ها، سینه و بازو از اهمیت زیادی برخوردار است.  در این ورزش به ران ها توجه زیادی نمی شود و پرورش این قسمت اهمیتی ندارد. تقارن بدنی در رشته ی فیزیک از اهمیت زیادی برخوردار است و داشتن شکمی  با عضلات ورزیده از امتیاز بالایی در این ورزش برخوردار است. در ورزش فیزیک ورزشکاران بر مبنای قد مورد بررسی قرار می گیرند در صورتی که در بادی کلاسیک این معیار قد و وزن است.

بدنسازی
مهدی شرافت قهرمان بدنسازی

آیا رژیم غذایی در بادی کلاسیک اهمیت دارد؟

قطعا در بادی کلاسیک شما نیازمند رژیم های سخت نیستید اما چیزی که اهمیت دارد این است که رعایت کردن یک رژیم غذایی سرشار از تمام مواد مغذی به شما کمک می کند تا زودتر به نتیجه مورد انتظار خود برسید.خوردن غذاهای دریایی و انواع ماهی ها به شما کمک می کند تا چربی کمتری دریافت کنید. کربوهیدرات ها و پروتئین ها در عضله سازی نقش موثری دارند از آنجایی که در بادی کلاسیک هدف بزرگ شدن عضله ها نیست بنابراین نباید در خوردن این موارد زیاده روی نکنید. چنانچه می خواهید بدن ورزشکاری با حالت طبیعی داشته باشید به شما توصیه می شود که از فیزیک استفاده کنید. اما اگر قصد دارید که استایل بدنی از نوع اکتومورف داشته باشید بادی کلاسیک بهترین گزینه برای شما می باشد.

 فروشگاه اینترنتی شرافیت با فروش انواع لباس ورزشی زنانه شرافیت در جنس های مختلف می توانند متناسب با نیاز خود بهترین انتخاب را کنند. شما می توانید با سفارش محصول مورد نظر خود به صورت مستقیم از وبسایت بهترین قیمت را در کنار کیفیت بالا خریداری کنید. همچنین کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما برای خرید انواع وسایل بدنسازی هستند تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با نیاز خود داشته باشید.

بادی کلاسیک چیست؟

بادی کلاسیک یکی از رشته های بدنسازی است که به تازگی بوجود آمده و طرفداران زیادی جلب کرده است. همه افراد می توانند در این رشته پیشرفت بکنند چه قد بلند و چه قد کوتاه . در رشته بادی کلاسیک علاوه بر وزن، قد هم در دسته بندی ورزشکاران تاثیر دارد. 

در بادی کلاسیک بیشتر به کشیدگی عضله و کات عمقی دقت میشود و عضلات حجیم از مسابقات حدف می شوند. بر اساس ژنتیک موجود در کشورمان بر اساس قد بلند این رشته طرفداران زیادی پیدا کرده است.

تفاوت بین رشته های فیزیک، بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ


بادی کلاسیک 

 • در رشته ی بادی کلاسیک معیار براساس قد و وزن می باشد،یعنی علاوه بر قد،وزن هم مهم است.
 • مثلا در رده ی قدی ۱۸۰+ سانتیمتر،وزن افراد باید در حدود ۸۶ کیلوگرم باشد.
 • معیار داورها برای امتیاز دادن، بیشتر عضلات کشیده و داشتن کات عمقی و مناسب است.
 • در این رشته همانند بادی بیلدینگ نباید عضلات خیلی گرد و حجیم باشند وگرنه در رقابت ها، کسانی که عضلات حجیم و خیلی گرد دارند به صورت خودکار مقلوب کسانی که عضلات کشیده تری دارند میشوند.
 • اصولا افرادی که دارای تیپ بدنی اکتومورف و مزومورف هستن میتوانند بیشتر در این رشته موفق باشند.

فیزیک 

 • دسته بندی در مسابقات فیزیک بر اساس قد ورزشکاران صورت می گیرد.
 • معیار داورها برای امتیاز دهی تناقض بین عرض کمر و عرض سرشانه است یعنی هرچه که شرکت کننده عرض سرشانه بیشتر و عرض کمر کمتری داشته باشد از امتیاز و شانس بیشتری برخوردار میشود.
 • عضلات ورزشکار نباید خیلی بزرگ و گرد باشند، در این صورت شانس شرکت کننده کم میشود.
 • داور ها برای چهره و مدل مو ، انتخاب رنگ شلوارک ،گرفتن فیگور ،نرمی و انعطاف بدن و ارتباط ورزشکار با داور و نداشتن کات زیاد عضلات و فیبر عضلانی امتیازات خاصی قائل میشوند.
 • اصولا افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند نمی توانند خیلی در این رشته موفق باشند.
 • بدن یک فیزیک کار باید نشانگر این باشد که با داروهای استروئیدی و پپتیدی به این شکل در نیامده است.

 

دنبال کدام یک از وسایل بدنسازی می باشید؟

کمربند چرمی بدنسازی

 چرم لیفت مچ بندی

 آرم بلاستر

ساک ورزشی بدنسازی

 

بادی بیلدینگ 

 • در رشته ی بادی بیلدینگ،معیار فقط بر اساس وزن صورت میگیرد. مثلا یک فرد با قد ۱۶۷سانتیمتر میتواند در رقابت با  یک فرد با قد ۱۸۷سانتیمتر قرار بگیرد.مسلما افراد با قد کوتاه تر میتوانند دراین رشته موفق تر باشند چون عضلاتشان زودتر پر میشود، ولی در بین بدنسازهای قد بلند افراد زیادی بوده اند که در این رشته هم توانستند موفق باشند. مانند: آرنولد شوارتزنگر ،رونی کلمن و … 
 • معیار داورها برای امتیاز دادن در این رشته عضلات حجیم،گرد و کات عضلانی خوب و بالانس بودن بدن است . یعنی هرچه که افراد در آن دسته وزنی بتوانند عضلات حجیم تر و گرد و کات تری را به نمایش بگذارند از شانس بیشتری برخوردار میشوند.
 • نکته ای که اصلا نباید فراموش کرد بالانس بودن بدن است . خیلی از بدنسازها هستند ک حجم زیادی دارند اما بخاطر بالانس نبودن به جایگاه های خوبی دست نمی یابند مانند: مارکوس رول .
 • اصولا در این رشته افرادی که دارای تیپ بدنی آندومورف هستند میتوانند موفق تر از دیگران باشند ولی بازهم کسانی بوده اند که دارای تیپ بدنی بین اکتومورف و مزومورف بوده اما توانسته اند به ۶ دوره قهرمانی مستر المپیا دست یابند مانند: دوریان یتس.

بادی کلاسیک چیست؟ و تفاوت آن با رشته های فیزیک و بادی بیلدینگ

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم