تفاوت هودی با سویشرت

تعریف سویشرت و تفاوت هودی با سویشرت

بدون شک سویشرت در ذهن همه شما تداعی کننده سرما می باشد. استفاده از واژه سویشرت (به انگلیسی Sweatshirt ) در قرن 20 میلادی مرسوم شد که قشر ورزشکار و کارگر سفارش لباس های گشادتر و راحت تری می دادند که علاوه بر گرم کنندگی، سبک باشد و دارای بافتی مناسب باشد که احساس راحت تری داشته باشند. همه این دلایل دست به دست هم دادند تا سویشرت تولید شود. این کلمه مانند خیلی از کلمات بیگانه دیگر وارد زبان فارسی شده و رایج شده است.
به طور کلی سویشرت به لباس گرمی می گویند که جنس (پارچه) آن از کتان و نخ است و برای گرم کردن بدن دارای ضخامت مناسبی باشد. همچنین علاوه بر جذب عرق دارای گردش هوای مناسبی باشد.
 اما در حال حاضر هر گاه صحبتی از سویشرت می شود ناخودآگاه ما به یاد لباسی می افتیم که گرم می کند و مجهز به زیپ، کلاه، جیب (همه یا یکی از اینها) باشد. هر چند نیازی نیست که سویشرت حتما دارای یکی از اینها (زیپ، کلاه و جیب) باشد. (سویشرت چیست؟)در واقع هر لباس استین داری که از پنبه ساخته شده باشد، سویشرت می گویند.

سویشرت و هودی پوشاکی هستند که در حال حاضر عمدتا توسط نوجوانان، جوانان، زنان و دختران پوشیده می شوند. سویشرت لباسی است آستین دار که شبیه به پلیور می باشد که بالا تنه را می پوشاند.

جنس سویشرت

این لباس ها دکمه، کلاه یا زیپ ندارند و از کتان، پشم، جرسی و الیاف مصنوعی تولید می شوند. سویشرت ها اوایل در فروشگاههای پوشاک ورزشی عرضه شده و به فروش رفته اند.  به دلیل سبکی و جذب عرق ورزشکاران از آن استفاده می کردند زیرا آنها را در فعالیت های ورزشی آزاد نگه می داشت. بعدها سویشرت مانند بقیه پوشاک ها به بازارهای تجاری عرضه شد.

اغلب خیلی ها هودی را با سویشرت اشتباه می گیرند. به زبان ساده می توان گفت هودی یک نوع سویشرت کلاه دار می باشد. هودی بسیاری از ویژگی های سویشرت را دارد اما یکسری نکات اضافی دارد. هم هودی و هم سویشرت دارای ویژگی های مشترک هستند از جمله بدون یقه بودن، تن خور بودن ، منعطف بودن، گرم بودن، دارای جیب بودن.

اصلی ترین تفاوت هودی با سویشرت  این است که هودی مجهز به کلاه است و می تواند شامل دکمه، زیپ و … باشد. 

تفاوت هودی و سویشرت

  • هودی نوعی سویشرت با تغییرات خاصی می باشد.
  • سویشرت اغلب یک سره و همانند پلیور هست در حالی که هودی ها می تواند جلو باز و  زیپ دار باشند.
  • هودی بر خلاف سویشرت ها عمدتاً دارای کلاه و بند آویزان است.

شباهت هودی و سویشرت 

  • هم هودی و هم سویشرت قابلیت جذب عرق بدن را دارند و علاوه بر سبک بودن بسیار گرم هستند.
  • هر دو از یک جنس تولید می شوند.
  • هردو بیشتر برای سبک های ورزشی و روزمره مناسب هستند.
  • هردوی می توانند جیب داشته باشند یا بدون جیب باشند.
  • هم سویشرت و هم هودی امروزه بسیار متداول هستند و توسط قشر زیادی از مردم بخصوص ورزشکاران استفاده می شود.

 ست کردن سویشرت و هودی مردانه

هر دوی این لباس ها امروزه برای استایل های غیر رسمی و اسپرت استفاده می شوند هر چند می توان آنها را به راحتی با لباس هاس رسمی هم پوشید، البته به غیر از کت و شلوارهای رسمی. شما می توانید سویشرت و هودی را به همراه یک تی‌شرت یقه گرد استفاده کنید و سپس یک کت تک جین را هم اضافه کنید. همچنین می توانید پیراهن مردانه نیز زیر هودی بپوشید طوری که یقه پیراهن از یقه هودی بیرون بزند. حتی می توانید بخشی از پایین پیراهن را هم بیرون بگذارید. 

تفاوت هودی با سویشرت

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم