پارچه ی ضد تعریق یا تنفسی چیست ؟

تیشرت ورزشی لاکرا

اگر در طول هفته چند باری ورزش می‌‌کنید و یا در روز‌های گرم سال مجبور به پیاده روی شده باشید، قطعا با یک مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنید، که این مشکل عرق زیاد و بوی بد آن است. بسیاری از افراد سعی دارند تا با استفاده از اسپری‌ و مام با این مشکل مبارزه کنند. اما باید گفت که برای حل این مشکل باید راه دیگری را در پیش بگیرید و آن هم استفاده از لباس‌های ضد تعریق است. لباس‌های ضد تعریق که در اصطلاح به آن‌‌ها لباس‌های تنفسی می‌گویند، مزایا و مزیت‌های مختلفی دارند که از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به جلوگیری از عرق بیش از حد  بدن اشاره کرد. از این رو می‌توان گفت که بسیاری از آقایان لباس ورزشی مردانه خود را از مدل‌های ضد عرق انتخاب می‌کنند. حال در ادامه در مورد مزایای این نوع پارچه توضیحات بیشتری را بیان می‌کنیم.

تیشرت ورزشی نخ پنبه شرافیت
لباس وررزشی و لوازم بدنسازی با کیفیت از شرافیت بخرید

چرا استفاده از لباس‌هایی که قابلیت تنفس دارند، مناسب است؟

استفاده از لباس‌های ضد تعریق را به همه‌ی افراد توصیه می‌کنیم، چرا که بهره گیری از این لباس‌ها مزایای مختلفی را به دنبال دارد.

به عنوان مثال فرض کنید که با یک لباس غیر استاندارد در باشگاه در حال وزنه زدن هستید، پس از آن که مدتی از تمرینات می‌گذرد، با مشکلات مختلفی روبه‌رو می‌شوید. تعریق زیاد، احساس بیش از حد گرما و حساسیت پوستی از جمله این مشکلات است که می‌تواند، کیفیت ورزش شما را تا حد زیادی کاهش دهد. معمولا بانوان بیشتر با این دست از مشکلات روبه‌رو می‌شوند و از این رو برای رفع شما آن‌ها بهتر است که لباس ورزشی زنانه ضد تعریق استفاده کنید. در ادامه هر کدام از این موارد را توضیح می‌دهیم.

در حین تمرین دمای بدن خود را با لباس ضد تعریق کنترل کنید

ضعف و احساس گرما، یکی از متداول‌ترین اتفاقاتی است که برای افراد در هنگام ورزش کردن پیش می‌آید و به یکباره شاهد افت شدید انرژی ورزشکاران هستیم. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند سبب بروز چنین اتفاقی شود، بدون شک استفاده از لباس ورزشی غیر استاندارد است. لباس غیر استاندارد، عرق را در بین بدن و لباس حبس می‌کند و این موضوع سبب می‌شود تا فرد در هنگام ورزش کردن، بدنش بیش از اندازه گرما تولید کند و این موضوع می‌تواند با کاهش انرژی فرد، کیفیت تمرینات او را نیز کاهش دهد. برای رفع این مشکل می‌توان با خرید لباس ورزشی شرافیت این مشکلات را به طور کامل برطرف کرده و در باشگاه با کیفیت بهتری تمرین کنید. با توجه به این توضیحات باید گفت که خرید تحهیزات مختلف بدنسازی نظیر کمربند بدنسازی شرافیت نمی‌تواند به اندازه پوشیدن یک لباس استاندارد و مرغوب اهمیت داشته باشد.

لباس‌های ضد تعریق مناسب برای افرادی با پوست حساس

پوست یکی از حساس‌ترین عضوهای بدن است که عدم توجه به سلامت آن علاوه بر آسیب رساندن به بدن، در زیبایی فرد نیز می‌تواند تاثیر منفی بگذارد. برخی از افراد دارای پوست‌های حساس هستند و هنگامی که بدن آن‌ها در باشگاه عرق می‌‌کند و رطوبت بین پوست و لباس می‌ماند، پس از مدتی با حساسیت‌های پوستی روبه‌رو می‌شوند و روی پوست خود نشانه‌هایی از التهاب و قرمزی را مشاهده می‌کنند. از این رو اگر به پوست خود اهمیت می‌دهید بهتر است که برای جلوگیری از بروز چنین عوارضی در هنگام خرید لباس ورزشی بیش از هرچیزی به جنس پارچه لباس‌ها توجه کنید.

تیشرت ورزشی لاکرا
لباس ورزشی مردانه شرافیت

آیا بوی بدن با لباس ضد تعریق کمتر می‌شود؟

بوی بد بدن یکی از معضلات افراد در باشگاه بدنسازی که علاوه بر فرد، دیگران را نیز اذیت می‌کند. معمولا این مشکل برای مردان به وجود می‌آید و به همین دلیل این افراد می‌توانند با خرید لباس ورزشی مردانه مناسب و استاندارد یکبار برای همیشه این مشکل را برطرف کنند. لباس‌های ورزشی استاندارد به دلیل آن که بدن را خنک نگه می‌دارند، از عرق بیش از اندازه بدن جلوگیری می‌کنند و این موضوع سبب می‌شود تا افراد  در هنگام ورزش کردن کمتر عرق کنند. کمتر عرق کردن سبب کاهش بوی بد بدن می‌شود. همچنین معمولا لباس‌های غیر استاندارد دارای جنس‌ها نامرغوب هستند، از این رو هنگامی که عرق بدن به این نوع لباس‌ها برخورد می‌کند، بوی بدی را به وجود می‌آورد. همچنین هنگامی که می‌خوهید از آرم بلاستر شرافیت استفاده کنید نیز، بوی بد زیر بغل می‌تواند به آن منتقل شود و مشکلات دیگری را به وجود آورد.

چه نوع پارچه‌هایی ضد تعریق هستند؟

برای انتخاب لباس توجه به نوع پارچه یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که باید بیش از پیش به آن  بها دهید. مخصوصا اگر بخواهیم یک لباس ورزشی مردانه یا زنانه مناسب را برای خود انتخاب کنیم، توجه به نوع پارچه لباس در الویت اول قرار می‌گیرد. موارد مختلفی برای انتخاب پارچه مناسب برای لباس ورزشی دخیل هستند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ضد تعریق بودن پارچه اشاره کرد. به طور کلی سه نوع پارچه را می‌توان بهترین انتخاب برای خرید لباس ورزشی و غیر ورزشی معرفی کرد.

  • پنبه
  • کتان
  • بامبو

هر سه مورد دارای مزایای مختلفی هستند که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا می‌شویم.

تیشرت و پلوشرت ورزشی شرافیت
تیشرت یقه دار خنک شرافیت

لباس نخی یا پنبه‌ای برای جلوگیری از عرق بدن

لباس‌هایی که از پارچه نخی تولید و ساخته شده‌اند، بسیار سبک هستند و با استفاده از آن‌ها احساس خنکی بیشتری نیز دارید. از جمله ویژگی‌های پارچه نخی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این لباس‌ها رطوبت را به طور کامل به خود جذب می‌کنند و می‌توانند انتخاب مناسبی برای خرید لباس ورزشی شرافیت باشند. به طور کلی می‌توان گفت که پوست در زیر این نوع از لباس‌ها راحت‌تر نفس می‌کشد و با استفاده از آن برای افرادی که حساسیت پوستی دارند بسیار مناسب است. به طور کلی پوست بانوان نسبت به مردان حساس‌تر است و از این رو خانم‌ها باید در هنگام خرید لباس ورزشی زنانه این موضوع را مدنظر داشته باشند.

البته برای خرید لباس ورزشی باید به این موضوع توجه کنید که جنس لباس از پنبه خالص باشد چرا که برخی از لباس‌ها با الیاف مصنوعی نظیر لیکرا و اسپندکس ترکیب می‌شوند و از این رو دیگر لباس کیفیت بالایی نخواهید  داشت.

بامبو پارچه بهداشتی مناسب برای افرادی که بدن آن‌ها بیش از اندازه عرق می‌‌‌کند

یکی دیگر از پارچه‌هایی که می‌توان از آن برای لباس ورزشی زنانه یا مردانه استفاده کرد، پارچه بامبو است. بامبو نیز به مانند پارچه نخی کیفیت بسیار بالایی دارد و سبب خنک شدن پوست در روز‌های گرم سال می‌شود. این نوع لباس به دلیل آن که رطوبت و گرما را بین لباس و بدن نگه نمی‌دارد، می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که بدن آن‌ها بیش از اندازه عرق می‌کند. از دیگر مزیت‌های آن‌ می‌توان به جلوگیری از رشد کپک و باکتری بر روی این لباس‌ها اشاره کرد.

کتان، مناسب برای روز‌های گرم سال

کتان پارچه مناسب و باکیفیت است که می‌توان از آن به عنوان یک لباس ورزشی و یا غیر ورزشی استفاده کرد. این پارچه جزو پارچه‌های بسیار سبک به حساب می‌آید که بدن در آن احساس راحتی می‌کند. کتان نیز به مانند پارچه‌های نخی می‌تواند عرق را به خود جذب کند و سبب خشک شدن و از بین رفتن رطوبت بدن شود. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان پارچه کتان را نیز به عنوان یکی از بهترین پارچه‌های ضد تعریق معرفی کرد.

 لباس‌‌‌ ضد آب چیست؟

علاوه بر آن که خرید لباس ضد تعریق امروزه بسیار رواج پیدا کرده، لباس‌های ضد آب نیز در بین ورزشکاران بسیار محبوب شده است. از این رو  در نظر داریم تا توضیحاتی را در مورد این نوع از لباس‌ها بیان کنیم.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید لباس ورزشی به آن توجه کنید، ضد آب یا دافع آب بودن لباس است. لباس‌هایی که دافع آب هستند در مقابل ورود آب به لباس مقاومت می‌کنند و اینگونه لباس‌ها معمولا  مقاومت بالایی در مقابل آب با فشار‌ی کمتر از یک پوند بر اینچ مربع دارند. اینگونه لباس‌ها را می‌توان جزو لباس ورزشی مناسب به حساب آورد، اما یک مشکل بزرگ دارند، که استفاده از آن‌ها در هوای مرطوب اصلا مناسب نیست. اما به طور کلی این دست از لباس‌ها برای مواقعی که در هنگام ورزش کردن احتمال برخورد آب به لباس وجود دارد، می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. به عنوان مثال برای افرادی که در باشگاه‌های ورزشی به طور مداوم سر خود را با آب می‌شورند، می‌تواند انتخاب خوب و مناسبی باشد چرا که در طول تمرین همواره لباس آن‌ها خیس است.

اما لباس‌های معمولی با منافذ ریز حدود 3 تا 5 پوند بر اینچ در مقابل آب از خود مقاومت نشان می‌دهند، که این مقدار به نسبت پارچه‌های ضد آب بسیار بیشتر است.  از دیگر استفاده‌هایی که از لباس‌ها می‌توان کرد، رشته‌های ورزشی نظیر کوهنوردی است. با بهره گیری از لباس‌های ضد آب بیشتر می‌توان از ورزش و طبیعت گردی لذت برد.

 

پارچه ی ضد تعریق یا تنفسی چیست ؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم