مزایا و معایب وزنه برداری برای زنان کدام است؟

مزایا و معایب وزنه برداری برای زنان کدام است؟

وزنه برداری به خصوص برای زنان هم  مزیت دارد هم ضرر.

یک زن که از بدن آماده ای برخوردار است. با وزنه برداری قوای جسمانی خود را تقویت می‌کند. ولی اگر آمادگی بدنی نداشته باشد. می‌تواند بیشترین آسیب را به بدن خود وارد سازد.

برای خرید لباس بدنسازی زنانه و لباس ورزشی و لوازم بدنسازی مردانه به سایت www.sherafit.com  مراجعه کنید.

وزنه برداری در زنان

مزایا وزنه برداری برای زنان

  • مفاصلشان قوی‌تر می‌شود.

  • عملکرد مغزشان بهتر می‌شود.

  • دچار کمردردهای شدید نمی‌شوند.

  • چربی سوزی بیشتری انجام می‌دهند..

  • اعتماد به نفسشان بیشتر می‌شود.

وزنه برداری در صورت آمادگی بدن مفاصل را قوی‌تر می‌کند.

در صورت داشتن درد یا از کارافتادگی مفاصل وزنه برداری به تقویت آنان کمک می‌کند. با افزایش سن زنان، خطر پوکی استخوان در آنها افزایش می‌یابد چون میزان استروژن (هورمونی که از استخوان ها محافظت می کند) کاهش می‌یابد. اگر در ۲۰ سالگی و ۳۰ سالگی وزنه برداری را در برنامه ورزشی خود قرار دهید، می‌توانید از مفاصل محافظت کنید. وقتی وزنه برداری می‌کنید، در واقع پارگی‌های کوچکی در استخوان‌ها ایجاد می کنید که بدن بعداً آنها را فیکس می‌کند. می‌توانید با محرک بهتر کنار بیاید و چگالی استخوانی بسازید. دلیل دیگری که نباید از برداشتن وزنه های سنگین بترسید این است که وزنه برداری تعادل و ثبات را افزایش می‌دهد. هر چقدر بیشتر برنامه منظم قدرتی داشته باشید، مفاصل ثبات بیشتری پیدا می‌کنند.

وزنه برداری سنگین 

وزنه برداری سنگین سبب خون رسانی  و اکسیژن بیشتر به مغز می‌شود. در نتیجه در تصمیم گیری و عملکرد مغز بهتر عمل خواهد کرد. بدون زحمت زیاد مغز می‌تواند در لحظات حساس بهترین تصمیم گیری را داشته باشد. مغز بدون آسیب رساندن به خود بهترین راه را انتخاب می‌کند. وزنه برداری سنگین برای زنان می‌تواند زنان را از دچار شدن به کمر دردهای شدید که بر اثر زایمان یا حمل وسایل سنگین به وجود می‌آید در امان نگاه دارد. بدون داشتن درد در ناحیه کمر حمل و نقل وسایل سنگین را برای زنان تسهیل می‌کند. افزایش قدرت با انجام حرکات وزنه برداری، زنجیره پشت بدن را نیز قوی می کند. به دلیل ژنتیکی، تغییرات هورمونی و بارداری زنان بیشتر از مردان مستعد کمر درد و گردن درد هستند. هم چنین نسبت عضله به چربی در زنان کمتر است. وزنه برداری با افزایش قدرت کمر، شانه‌ها و میان تنه،  کمر درد را کم می کند. چربی های اضافی که خیلی از زنان از بودنشان در بدنشان رنج می‌کشند را بیشتر می‌سوزاند. پژوهش‌ها نشان داده که تمرین با وزنه باعث  چربی‌سوزی و حتی کاهش چربی شکمی می‌شود. برای فرم دادن به شکم و بازو، تمرین با وزنه بسیار مفید تر از حرکات هوازی است چون عضله سازی می‌کنید. حتی در دراز مدت  دیده شده که چربی های اضافی را به طور کامل از بین برده است. هرچقدر عضله بیشتری در بدن داشته باشید، کالری بیشتری می سوزانید.

نتیجه

با از بین بردن چربی های اضافی و داشتن بهترین عملکرد مغز در تصمیم گیری و داشتن مفاصل قوی و مقاوم در برابر درد، تو روحیه زنان اثر مثبتی دارد. وزنه برداشتن باعث می شود احساس قهرمان بودن داشته باشید. در نتیجه رفته رفته بر افزایش اعتماد به نفس نقش دارد.

مزایا و معایب وزنه برداری برای زنان کدام است؟

معایب وزنه برداری برای زنان

زنان ممکنه راحت وزنه برداری کنند ولی اگر قبل از وزنه برداری بدن خود را آماده نکرده باشند مشکلات و آسیب های زیادی را به بدن خود وارد می‌سازند.

  • استفاده درست و به جا از وزنه‌ها

  • از دست دادن آب اضافی بدن

  • ترس ناشی از تبدیل چربی به عضله

اگر در وزنه برداری نکات ایمنی و امنیتی را رعایت نکنید . و بی گدار وزنه های سنگین را بر دارید. مثلاً هنگام استفاده از هالتر برای تقویت عضلات دو سر و سه سر بازو، اگر به دلیل سنگینی وزن هالتر نتوانید حرکت به سمت بالا سر را تکرار کنید. این امکان وجود دارد که به اصطلاح زیر هالتر گیر کنید و دچار مصدومیت در ناحیه کتف، شانه، کمر یا دست‌ها شوید. ممکنه است به دلیل مصرف بی رویه پروتین برای عضله سازی، به بدن خود به خصوص کلیه آسیب وارد سازید. در زمان وزنه برداری بدن شما آب زیادی را از دست می‌دهد. احتمال  دهیدراته  شدن (از دست رفتن آب بدن) خیلی بالا می‌رود. دهیدراته شدن موجب از دست دادن الکترولیت‌ها و در نتیجه سبب ضعف، سرگیجه و گاهی بی نظمی ضربان قلب می‌شود. از دست دادن چربی بدن و ساخت عضله دو پردازش متفاوت در بدن هستند. اگر چربی بدن زنی زیاد است، باید با پیروی از یک رژیم غذایی و تمرینات هوازی چربی‌های بدن را کاهش دهد. برای ساخت عضله باید به انجام تمرینات وزنه برداری بپردازید. نمی‌توانید صرفا با انجام تمرینات با وزنه برداری نمی‌توانید چربی‌ها را آب کرده و عضله بسازید.

 

وزنه برداری  برای نوجوان‌ها (فواید و مضرات)

معمولا اگر سن یک نوجوان کمتر از ۱۶ سال باشد، رشد بدن او هنوز ادامه دارد و متوقف نشده است. اگر این افراد زیر ۱۶ سال با بلند کردن وزنه‌ها یا انجام حرکات به صورت اشتباه به استخوان‌های اسکلتی خود فشار بیاورند، احتمال ایجاد مصدومیت افزایش پیدا می‌کند. حال اگر نوجوانان با ترکیب کردن تمرینات بدنسازی با وزنه با یک رژیم غذایی محدود و استفاده از مکمل‌های رشد مانند استروئید‌ها بیش از حد لازم در ورزش بدنسازی دخیل شوند. وضعیت سلامت جسمی آن‌ها تا حد بسیار زیادی به خطر خواهد افتاد، مصدومیت‌هایی که شاید تا انتهای عمر خلاص شدن از آن امکان پذیر نباشد.

مزایا و معایب وزنه برداری برای زنان کدام است؟

لوازم بدنسازی شرافیت
لوازم بدنسازی شرافیت

برای خرید لباس بدنسازی و لباس ورزشی هم برای بانوان هم آقایان به سایت www.sherafit.com  مراجعه کنید.

برای گرفتن نمایندگی شرافیت لطفاً اینجا کلیک کنید.

مزایا و معایب وزنه برداری برای زنان کدام است؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم