چگونه مچ بند طبی را ببندید؟

چگونه مچ بند طبی را ببندید؟

مچ بند طبی بدنسازی 

برای استفاده از مچ بند طبی بدنسازی  باید انواع مچ بند و کاربردهای آن برای محافظت از دست و انگشتان را بشناسیم.

اعمال فشار و کار بیش از حد از مچ دست سبب آسیب دیدگی مچ دست می‌شود به آن صدمه‌های کشیدگی مکرر یا RSI می‌گویند. عارضه‌هایی مانند سندرم تونل کارپال و التهاب تاندون و عضله را به همراه دارد. از آسیب دیدگه‌های دیگر که بعد از مدتی که در گچ قرار می‌گیرند. باید از مچ بند طبی بدنسازی استفاده کنید. شکستگی استخوان اسکافوئید(ناوی)، همیت(چنگکی) مچ دست،دو استخوان کارپ و دررفته‌گی و شکستگی قسمت انتهایی استخوان زند زبرین است.

شما می‌توانید برای خرید لباس ورزشی و  لوازم بدنسازی به سایت https:www.sherafit.com  مراجعه کنید.

مچ بند طبی چیست؟

برای محافظت و کاهش فشار روی مچ دست در برابر آسیب دیدگی، تسریع و تسهیل فرایند التیام پس از جراحی یا صدمه دیدن مچ دست  از مچ بند طبی استفاده می‌شود تا مچ را در طول فرایند درمان در حالتی معین ثابت نگه دارد.

مچ بند طبی بدنسازی شرافیت
چگونه مچ بند طبی ببندیم

 

انواع مچ بند طبی  قابل استفاده

 • مچ بند (اسپلینت یا آتل) و نگهدارنده مچ دست
 • آتل انگشت
 • مچ بند و آتل انگشت شست
 • RSI مچ بند
 • مچ بند لیفت شرافیت
 • مچ بند پس از عمل جراحی

 

این نوع مچ بند در توانبخشی پس از آسیب‌دیدگی کاربرد دارد و برای کاهش ورم مفید است. به علاوه با محافظت از مچ دست و نگه داشتن آن به فرایند التیام کمک می‌کند.

 • آتل انگشت

اگرچه آتل انگشت مچ بند محسوب نمی‌شود، اما مطابق همان اصل عمل می‌کند و از انگشت‌های آسیب دیده در اثر سانحه منجر به صدمه دیدن مچ دست محافظت می‌کند و آنها را ثابت نگه می‌دارد.

 • مچ بند و آتل انگشت شست

این مچ بند در اصل برای تمام آسیب دیدگی‌های انگشت شست کاربرد دارد و ضمناً پس از جراحی‌های انگشت شست نیز استفاده می‌شود. این آتل سبک و منعطف این امکان را برای بیمار فراهم می‌سازد تا دست خود را در فعالیت‌های روزمره به کار گیرد. به علاوه این آتل از مچ دست نیز محافظت می‌کند.

چگونه مچ بند طبی را ببندید؟
چگونه مچ بند طبی را ببندید؟

 

 • RSI مچ بند

این نوع مچ بند برای درمان صدمه‌های کشیدگی مکرر یا RSI استفاده می‌شود و مچ را در حالتی خنثی نگه می‌دارد تا فشار و درد از بین برود و در نتیجه علائم بیمار کاهش یابد.

لباس ورزشی شرافیت برای محافظت از کف دست و انگشتان و جلوگیری از پینه زدن دست در هنگام تمرینات بدنسازی و وزنه برداری مج بندی لیفت را تولید کرده است.

چگونه مچ بند طبی را ببندید؟
چگونه مچ بند طبی را ببندید؟
 • مچ بند پس از عمل

این نوع مچ بند برای مراقبت از مچ دستی استفاده می‌شود که به تازگی بر روی آن جراحی انجام شده است. این نوع مچ بند نسبت به گونه ورزشی بزرگتر است، انعطاف پذیری کمتری دارد و نمی‌توان از آن هنگام ورزش کردن یا انجام فعالیت‌های سنگین استفاده کرد.

دلیل استفاده از مچ بند طبی

مچ بند طبی در عین این که از مچ دست آسیب دیده محافظت می‌کند، امکان به کارگیری انگشت‌ها در فعالیت‌ها و وظایف روزمره را نیز ممکن می‌سازد. به علاوه می‌توان مچ بندهای مخصوصی را تهیه کرد که برای استفاده در شب طراحی شده‌اند.

چگونه مچ بند طبی را ببندید؟
چگونه مچ بند طبی را ببندید؟

کاربرد مچ بند طبی

از مچ بند طبی به دلایل مختلف می‌توان استفاده کرد که در اینجا به برخی از آنان اشاره شده است.

 • مراقبت از مچ دست پس از شکستگی یا پیچ خوردن
 • درمان صدمه‌های کشیدگی مکرر یا rsi
 • درمان تونل سندرم کارپ
 • نیمه دررفتگی
 • آرتروز مچ دست

 شیوه انتخاب و تهیه مچ بند مناسب

انتخاب مچ بند مناسب بستگی به خواسته ما از مچ بند دارد. هر مچ بندی کاربرد خاص خودش را دارد.

 • پوشش داخلی:

 پوشش داخلی مچ بند میزان راحتی و نرم بودن آن باید مد نظر قرار گیرد. ترجیح هر بیمار و ضرورت‌های زندگی و بیماری وی تعیین کننده این موضوع است.

 • ماده تشکیل دهنده پوشش داخلی:

عبور هوا از بعضی مواد راحت‌تر انجام می‌شود، جیر نرم، نخ پنبه یا پنبه، پارچه کشباف و پلی استر پرکاربردترین مواد هستند؛ که هر یک از این مواد مزیت خاص خود را دارد.

 • نحوه بسته شدن مچ بند دور مچ:

چسب مخصوص یا بست قلاب‌دار معمولاً مچ بند را ثابت نگه می‌دارد، اما تعداد این بست‌ها متغیر و یک، دو یا سه عدد است. دیگر بار تاکید می‌کنیم که ترجیح بیمار و ضروریات درمان تعیین کننده است.

اندازه کردن مچ بند طبی

مچ بند طبی با استفاده از حلقه بسته شونده دور انگشت شست به گونه‌ای طراحی می‌شود که کاملاً اندازه باشد. این حلقه مچ بند را محکم می‌کند و مانع لغزیدن آن می‌شود. مچ بند با بست قلاب دار، چسب مخصوص یا قلاب قابل تنظیم دور بازوی بیمار ثابت نگه داشته می‌شود. قابل تنظیم بودن قلاب‌ها این امکان را برای بیمار فراهم می‌سازد تا مچ بند را در موقع لزوم سفت‌تر یا شل‌تر کند.

  برای استفاده از مچ بند طبی باید مشکل و آسیبی که برای دست پیش آمده را با مراجعه به پزشک متخصص تشخیص داد.  سپس از مچ بند طبی مناسب  استفاده کرد. البته از مچ بند طبی برای جلوگیری از آسیب هم می‌توان استفاده نمود.

برای دیدن ویدئوهای آموزشی به لینک های زیر مراجعه کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=891RArKxvYQ

https://sherafit.com/gym-training-video/

شما می‌توانید برای خرید لباس ورزشی و لوازم بدنسازی به سایت https:www.sherafit.com  مراجعه کنید.

لوازم بدنسازی شرافیت
لوازم بدنسازی شرافیت

برای گرفتن نمایندگی شرافیت لطفاً اینجا کلیک کنید.

 

چگونه مچ بند طبی را ببندید؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم