لباس ورزشی مقاوم در برابر UV

بهتر نیست که لباس ورزشی زنانه یا لباس ورزشی مردانه ی شما علاوه بر زیبا بودن بتواند شما را در برابر اشعه‌ی مضر ماوراء بنفش (UV) محافظت کند، فوق العاده است. یکی از تاثیرگذارترین انواع مدل محافظت در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید و سرطان پوست، استفاده از لباس های ورزشی محافظ در برابر اشعه ی ماوراء بنفش است.

علاوه بر این، اکثر لباس های ورزشی شرافیت  محافظ در برابر آفتاب ساده ترین راه برای ایمن ماندن هستند و برخلاف کرم ضد آفتاب، هرگز نیازی به استفاده مجدد ندارند!

لباس ورزشی شرافیت

نحوه انتخاب لباس ورزشی ضد آفتاب (UPF)

لذت بردن از نور نرم و گرم خورشید یکی از لذت های بزرگ بیرون از خانه است. اما مانند بسیاری از لذت های زندگی، بهترین کار این است که در حد اعتدال انجام شود. نور خورشید شامل اشعه های ماوراء بنفش (UV) است و قرار گرفتن در معرض این اشعه ها می تواند منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و سرطان پوست شود. انتخاب لباس های ورزشی مانند شلوار ورزشی مردانه که برای محافظت در برابر آفتاب طراحی شده اند و برای تأیید فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) مورد آزمایش قرار گرفته اند، کنترل بیشتری بر سطح کل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به شما می دهد.

 

همیشه به دنبال درجه UPF آزمایش شده لباس (در صورت موجود بودن) باشید تا سطح واقعی محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارزیابی کنید.

با این وجود، اگر لباسی دارای رتبه UPF نیست، هنگام بررسی برای محافظت در برابر آفتاب، به چند نکته توجه کنید:

 • پارچه های تیره معمولاً بیشتر از پارچه های روشن، از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند.
 • بافت های متراکم بیشتر از بافت های گشادتر از UV محافظت می کنند.
 • پلی استر و نایلون بیشتر از الیاف طبیعی پوست را در برابر آفتاب محافظت می کنند.

چه کسانی می توانند از لباس ورزشی UPF استفاده کنند؟

لباس های دارای UPF از همه ی افراد را در برابر  اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کند، اما به ویژه برای موارد زیر مفید است:

لباس ورزشی شرافیت

 

 1. افرادی که به آفتاب حساس هستند: افرادی که به راحتی دچار کک و مک می شوند، در برابر اشعه ماوراء بنفش آسیب پذیرتر هستند. عوامل مختلفی می تواند فرد را مستعد آفتاب سوختگی کند، از جمله پوست با رنگدانه روشن تر یا تعداد زیادی خال
 2. افرادی که رنگدانه پوست تیره تری دارند: از یک طرف، رنگدانه های تیره نشان دهنده وجود ملانین بیشتر است. اما رنگدانه های تیره تر نیز تشخیص آسیب UV را دشوارتر می کند.
 3. کودکان و بزرگسالان: کودکان دارای پوست نسبتاً نازک و حساسی هستند و هرگونه صدمه به آن در سنین پایین، خطر و مشکلات جدی را در مراحل بعدی زندگی آنها افزایش می دهد. آسیب های پوستی نیز با گذشت زمان افزایش می یابد و با افزایش سن خطر سلامتی را برای همه بزرگسالان افزایش می دهد.
 4. افراد در ارتفاعات بالا: در مناطق استوایی، یا آب و هوای برفی، شدت تابش اشعه ماوراء بنفش در جایی که هوا کمتر است (ارتفاعات بالا)، جایی که خورشید مستقیماً بالای سر است، اشعه ماوراء بنفش مسیری کوتاه تری از طریق اتمسفر به شما دارد و هر اندازه که این مسیر کوتاه تر باشد شدت تابش این اشعه بیشتر است.
 5. افرادی که دارو مصرف می کنند: حساسیت به نور خورشید با طیف وسیعی از داروها از جمله درمان آکنه، آنتی هیستامین ها، آنتی بیوتیک ها، برخی داروهای ضد التهاب و حتی مکمل های گیاهی افزایش می یابد. برای احتیاط همه داروهای خود را دوبار بررسی کنید.

رتبه بندی UPF به چه معناست

UPF سیستم رتبه بندی است که برای پوشاک استفاده می شود. این شبیه به SPF موجود در ضد آفتاب ها است. اما UPF میزان حفاظت  پارچه را در فیلتر کردن اشعه ماوراء بنفش UVA و فرابنفش UVB را اندازه گیری می کند. هنگام خرید، همه چیز نسبتاً ساده است، به دنبال یک شماره UPF بالاتر بگردید تا پوشش بیشتری برای  پوست خود انتخاب کنید.

انتقال موثر UV (%) دسته ی حفاظتی رتبه بندی UPF
6.7 کم 15
3.3 خوب 30
2.0 عالی 50+

 

رتبه UPF 30 نشان می دهد که پارچه لباس ورزشی مانند تیشرت ورزشی مردانه اجازه می دهد 1.30 (تقریبا 3 درصد) از اشعه ماوراء بنفش موجود، از آن عبور کند. پوشاک دارای درجه UPF 50 تنها 1.50 (تقریبا 2 درصد) انتقال UV را مجاز می کند. هر پارچه ای که اجازه عبور کمتر از 2 درصد اشعه ماوراء بنفش را می دهد باUPF   50+  برچسب گذاری شده است.

ویژگی های لباس ورزشی UPF

 • پوشش گسترده: برخی از پیراهن ها دارای یقه های آفتابی تاشو هستند. برخی دیگر ممکن است دارای کاف هایی باشند که به گونه ای طراحی شده اند که پوشش را در پشت دست ها گسترش دهند. در کلاه ها به دنبال لبه های پهن و شنل های گردن باشید.
 • دریچه ها: بافت های تنگ، پارچه های ضخیم و پوشش وسیع نیز باعث بالا رفتن دمای بدن میشود، بنابراین برای داخل ساختمان به دنبال گزینه های تهویه زیاد مانند پانل های همپوشانی یا مش پشت زیپ ها باشید که اجازه می دهد هوا بدون نوردهی بیش از حد پوست گردش کند.
 • برش گشادتر: از لباس های کش دار که بیش از حد محکم هستند دوری کنید، زیرا لباس هایی با برش ها گشادتر، می تواند در جلوگیری از تابش اشعه ماوراء بنفش موثرتر باشد. پارچه های سفت و سخت تر نیز از طریق حرکت هوا، حرارت را افزایش می دهند.
 • پارچه هایی که سریع خشک می شوند: رطوبت می تواند باعث کاهش قابل توجهی در UPF پارچه شود، بنابراین داشتن لباسی که سریع خشک شود، شما را زودتر به رتبه کامل UPF باز می گرداند.

آیا لباس های ضد آفتاب واقعاً کار می کند؟

متخصصان می گویند به طور کلی لباس های محافظ در برابر آفتاب، لباس های مخصوص برای فیلتر کردن اشعه ماوراء بنفش – است. آنها توضیح می دهند که از نظر فنی همه لباس ها می توانند با پوشاندن پوست مقداری محافظت در برابر آفتاب را ارائه دهند اما لباس محافظ در برابر آفتاب دارای فاکتور حفاظتی UPF هستند که دقیقاً تعیین می کنند که تا چه اندازه می توانند اشعات را دفع کنند.

در حالی که لباس های ورزشی مثل تیشرت و پلوشرت زنانه محافظ در برابر آفتاب به این معنا نیست که دیگر مجبور نباشید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. این امر به محافظت از پوست شما کمک زیادی می کند. متخصصین پوست می گویند: لباس محافظ و کلاه های لبه پهن یکی از مهمترین مراحل در مورد تمرینات ایمن در برابر آفتاب است. تعریق زیاد، فعالیت های آبی و استفاده ناقص از کرم های ضد آفتاب باعث می شود این محصولات اثر بخشی خود را از دست بدهند و در نتیجه محافظت ناقص در برابر آفتاب انجام دهند.

عامل دیگری که باید در نظر بگیرید این است که چه فعالیت هایی را انجام می دهید. متخصصین می گویند، اگر فقط در حال پیاده روی هستید، یک پیراهن جین معمولی می تواند محافظت زیادی در برابر آفتاب داشته باشد، اما محافظت از پارچه های معمولی هنگام خیس شدن می تواند تا حد زیادی کاهش یابد. بنابراین، اگر می خواهید در آب باشید، می توانید روی لباس های UPF حساب کنید.

لباس ورزشی شرافیت

محافظت فراتر در برابر آفتاب با لباس ورزشی UPF

اطمینان از داشتن لباس با درجه UPF مهم است، اما محافظت کامل در برابر اشعه ماوراء بنفش به یک رویکرد چند وجهی نیاز دارد:

 1. لباس: از لباس های محافظ اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید که مقدار قابل توجهی از پوست شما را می پوشاند.
 2. کرم ضد آفتاب: کرم های ضد آفتاب با درجه SPF بالا را به صورت آزاد به تمام نواحی که در معرض آفتاب قرار دارند، به پوست خود بمالید و دائما آن را تمدید کنید. حتی در روزهای ابری!
 3. عینک آفتابی: از عینکی استفاده کنید که 100٪ از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.
 4. سایه: در صورت امکان به محل هایی که نور مستقیم خورشید نیست بروید.
 5. زمان قرار گرفتن در معرض: تقریباً از ساعت 9 صبح تا 3 بعد از ظهر رفت و آمد به بیرون را محدود کنید.

لباس ورزشی مقاوم در برابر UV

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم