انواع استایل بدنی

شلوارک ورزشی شرافیت

انواع استایل‌های بدنی یکی از مهمترین مواردی است که در دروس مربوط به تربیت بدنی تدریس می‌شود و هر انسانی موظف است تا با شناخت استایل بدنی خود و شرایط آن سبک زندگی خود را تطابق داده تا بتواند به شکل سالم‌تری زندگی کند و یا توانایی تغییر آن استایل بدنی را داشته باشد.

استایل‌های بدنی انواع مختلفی دارند که در ادامه قطعاً به آن‌ها اشاره خواهیم کرد و هر کدام از این موارد دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشد که در نهایت باعث ایجاد یک سری شرایط خاص بدنی خواهد شد که خارج از اراده بوده اما قابل تغییر است.

به همین جهت در ادامه این نوشته از وب سایت شرافیت قصد داریم تا به صورت کامل در رابطه با جزئیات و جوانب انواع استایل‌های بدنی صحبت کرده و همچنین ویژگی‌ها و مضرات و معایب آن را با شما عزیزان در میان بگذاریم است تا انتها با ما همراه باشید.

تیپ یا استایل بدنی چیست؟

شاید فکر کنید که برای اولین بار تیپ‌های بدنی را یک آناتومیست یا یک متخصص تربیت بدنی مشخص کرده است اما جالب است بدانید که برای اولین بار یک روانشناس آمریکایی به نام ویلئام هربرت شلدون در دهه ۱۹۴۰ سیستمی برای طبقه‌بندی انواع تیپ‌های بدنی معرفی کرد که امروز آن را با نام سوماتوتایپ می‌شناسید.
این سیستم دارای سه طبقه‌بندی می‌باشد که انواع استایل‌های بدنی را با عناوینی همچون اکتومورف، اندومورف و مزومورف معرفی می‌کند. در کلی‌ترین حالت ممکن همه انسان‌ها بالاخره در یکی از این طبقه‌بندی‌ها قرار می‌گیرند و نمی‌توانید انسانی را پیدا کنید که خارج از این سه طبقه‌بندی باشد. البته برخی از افراد با شدت بیشتر یا کمتری در یکی از این طبقه‌بندی‌ها قرار بگیرند اما به هر جهت ویژگی‌های بدنی و بافت چربی و عضلانی آن‌ها، فرد را در یکی از سه طبقه‌بندی ذکر شده قرار می‌دهد.

دو ویژگی مهم که در رابطه با انواع استایل‌های بدنی مطرح می‌شود این است که؛ قالب‌بندی پیش فرض این سیستم‌ها از اراده انسان خارج بوده و به صورت ژنتیکی می‌باشد اما این سیستم‌ها مطلق نیستند و انسان می‌تواند با انجام فرایند‌هایی همچون تغییر سبک زندگی و روی آوردن به یک سری تمرینات خاص ورزشی استایل خود را به صورت کامل تغییر دهد اما باید در جریان باشید که این تغییرات پایدار نیستند و در صورتی که فرایند‌های تغییر استایل را کنار بگذارید دوباره به حالت پیشفرض خود باز خواهید گشت.

در ادامه به معرفی این استایل‌ها پرداخته‌ایم.

استایل اکتومورف

اکتومورف بودن آرزوی خیلی از افراد بالاخص بانوان است. اکتومورف‌ها از آن دسته افرادی هستند که هر چه غذا بخورند چاق نمی‌شوند. ساختار بدنی اکتومورف‌ها لاغر و کشیده است که دارای استخوان‌بندی ظریف می‌باشند.

مهمترین علت شکل‌گیری استایل بدنی اکتومورف، بالا بودن متابولیسم یا به عبارت دیگر سوخت و ساز بالای بدن می‌باشد که باعث می‌شود افزایش وزن و چربی در بدن بسیار سخت شده و به عبارت دیگر با مصرف حجم زیادی از غذا، حجم بسیار کمی از چربی افزایش پیدا می‌کند. خیلی کم پیش می‌آید که چنین افرادی دچار چربی‌های اضافی در بدن بشوند اما در این صورت هم آب کردن چربی‌ها برای این افراد مانند آب خوردن است!

همچنین رسیدن به چنین استایلی نیازمند چیزی بیشتر از چند وعده ورزش کردن ساده در طول روز می‌باشد. تهیه چند دست لباس ورزشی مانند شلوار ورزشی زنانه و شلوار ورزشی مردانه و مراجعه به باشگاه‌های بدنسازی صرفاً نمی‌تواند برای شما چنین استایلی به وجود بیاورد و نیازمند موارد دیگری همچون ورزش اصولی و مداوم، رژیم غذایی سالم و تغییر سبک زندگی شاید به صورت کلی هستید.

 

تغذیه مناسب استایل بدنی اکتومورف

بدیهی است که در بین انواع استایل‌های بدنی استایل اکتومورف نیاز به غذا‌هایی با کالری بیشتر دارد و همچنین خوردن حجم بیشتری از غذا. از مهمترین نکات تغذیه‌ای که مناسب برای این تیپ بدنی می‌باشد می‌توان به مواردی همچون:

 • استفاده بیشتر از لبنیات
 • استفاده از مغزهای مغذی
 • افزایش وعده‌هایی در طول روز
 • استفاده بیشتر از کربوهیدرات
 • تلاش برای دریافت کالری بیشتر
 • استفاده از مواد غذایی با کالری بالا

اشاره نمود.

استایل مزومورف

استایل بدنی مزومورف هم یک استایل بدنی محبوب می‌باشد که علاقه آقایان نسبت به آن بسیار بیشتر است. مزومورف زیباترین استایل در بین انواع استایل‌های بدنی می‌باشد که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به مواردی همچون کمرباریک، سر‌شانه‌های پهن، دست و پای عضلانی، بافت چربی و سینه و بازو‌های عضلانی اشاره کرد.

مزومورف‌ها از نظر متابولیسم تا حدودی شبیه به اکتومورف‌ها هستند با این تفاوت که می‌توانند مقدار بیشتری وزن از غذا بگیرند البته این نکته نیز لازم به ذکر است که کم کردن وزن در بین مزومورف‌ها بسیار ساده می‌باشد و اغلب تمرینات بدنسازی و برنامه‌های تغذیه‌ای که بین ورزشکاران رایج است برای رسیدن به این استایل بدنی می‌باشد.

تغذیه مناسب استایل بدنی مزومورف

مهمترین توصیه غذایی برای نظام مرغ‌ها استفاده کافی از پروتئین است به شکلی که حداقل یک سوم از بشقاب غذای یک موز باید از پروتئین تشکیل شده باشد همچنین مواد غذایی دیگری همچون:

 • غلات
 • میوه و سبزیجات
 • چربی‌های سالم
 • مواد پروتئینی (مرغ، گوشت، ماهی و لبنیات)

برای مزومورف‌ها لازم است.

استایل اندومورف

نوبتی هم باشد نوبت تیپ بدنی اندومورف است. آن‌ها دارای درصد چربی بیشتری از مورد انواع استایل‌های بدنی قبلی هستند و به تبع همین موضوع درشت‌تر نیز می‌باشند. البته اندومورف بودن لزوماً به معنای چاق بودن نیست ولی اکثر اندومورف‌ها چاق شمرده می‌شوند. بدیهی است که این تیپ بدنی به کالری واکنش بیشتری نشان می‌دهد و همچنین متابولیسم کندتری دارد به همین جهت بافت چربی افزایش پیدا کرده و بافت عضلانی کمتر می‌شود.

از ویژگی‌های بدن اندومورف‌ها می‌توان به لگن پهن‌تر از کمر، استخوان‌بندی درشت، پایین تنه پر و چاق و موارد دیگر اینچنینی اشاره نمود. به صورت کلی اگر فردی ادعا کرد که حتی با خوردن آب نیز چاق می‌شود بدانید که دارای تیپ بدنی اندومورف می‌باشد.
اندومورف‌ها علاوه بر اینکه باید مراقب کالری مصرفی روزانه خود باشند، باید اهمیت زیادی به ورزش داده و همواره ورزش کنند تا بافت چربی انباشته نشده و در درازمدت باعث عوارض جانبی نشود.

تغذیه مناسب استایل بدنی اندومورف

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد دارای متابولیسم کند‌تری نسبت به انواع استایل‌های بدنی دیگر هستند و به همین جهت بخش زیادی از کالری که مصرف می‌کنند به احتمال زیاد تبدیل به چربی می‌شود بنابراین پیش از هر چیزی نیاز است که این دسته از افراد مصرف کربوهیدرات را کنترل کنند. همچنین پروتئین و چربی غیر مضر باید بخش دیگری از برنامه غذایی این افراد باشد.

استرج ورزشی شرافیت

توصیه‌های غذایی برای این افراد:

 • استفاده از مغز‌ها
 • مصرف کنترل شده کربوهیدرات پیچیده
 • کم کردن مصرف برنج، نان سفید، ماکارونی و موارد مشابه

جمع بندی

شناخت انواع استایل‌های بدنی در افزایش سطح سلامتی و همچنین بهبود سبک زندگی تمامی افراد تأثیر بسزایی دارد و هر فرد با شناسایی تیپ بدنی خود می‌تواند یا برای تغییر آن یا برای بهبود آن اقدام کند. شناخت تیپ بدنی افراد کار سختی نیست و مربیان ورزشی خبره می‌توانند به سادگی نوع بدنی شما را مشخص کنند و همچنین خودتان هم با کمی تحقیق در رابطه با ویژگی‌های ریز‌تر انواع سیستم‌های بدنی از نظر پزشکی می‌توانید خودتان را در یکی از این طبقه‌بندی‌ها قرار دهید.

ما در این نوشته از وبسایت شرافیت، تولید و پخش‌کننده لباس ورزشی تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا در رابطه با انواع سیستم‌های بدنی با شما عزیزان صحبت کنیم. لباس ورزشی زنانه شرافیت همچون شلوار ورزشی زنانه، تیشرت ورزشی زنانه، تاپ ورزشی زنانه و همچنین تمام مدل‌های مردانه مواردی که ذکر شد می‌تواند یک کمک بزرگ برای شروع فرایند‌های ورزشی توسط شما و تغییر استایل برای رسیدن به تیپ‌ایده‌آل‌تان باشد.

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاه وبسایت شرافیت انواع لباس ورزشی مردانه و زنانه را با مدل‌های مختلف و همچنین قیمت‌های مختلف مشاهده کرده و اقدام به خرید کنید و منتظر باشید فروشگاه در کوتاه‌ترین مدت زمان ممکن محصول را به دستتان برساند تا هرچه سریعتر برای رسیدن به اندام‌ایده‌آل‌تان اقدام کنید.

موفق و پیروز باشید.

انواع استایل بدنی

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم