فواید سرد و گرم کردن بدن قبل از بدنسازی

اهمیت گرم کردن بدن

گرم‌ کردن بدن هر دو نقش موثر و مهمی را قبل از بدنسازی ایفا می­‌کنند. اما گرم کردن بدن برای انجام فعالیت‌های شدید بیشتر از سردکردن بدن نقش دارد. بسیاری از افراد سردکردن بدن بعد از حرکات ورزشی را کاری بیهوده می‌دانند. در صورتیکه سرد کردن بدن به اندازه گرم‌کردن بدن در بدنسازی از اهمیت برخوردار است. هدف گرم‌کردن بدن آماده سازی بدن و ذهن برای انجام فعالیت‌های شدید است. هدف سرد کردن بدن باز گرداندن سطح انرژی و آمادگی بدن به شرایط قبل از انجام حرکات بدنسازی است.

شما می‌توانید برای خرید لباس ورزشی به سایت https:www.sherafit.com مراجعه کنید.

 علت گرم کردن و سرد کردن بدن چیست؟

گرم کردن فرآیندی است که شما به طور تدریجی دمای بدنتان را افزایش می‌دهید (افرادی  معتقدند که این افزایش به اندازه یک تا دو درجه سانتیگراد است) تا عضلات خود را برای رفتن از سطح نرمال به حالت ورزشی (فعالیتی)  آماده کنید گرم کردن قبل از اجرای ورزش (تمرین) به مدت ده تا نیم ساعت انجام  می‌شود. انجام ورزش های سبک به سرد کردن بدن کمک می کند تا بدن به آرامش برسد و به مرحله استراحت باز گردد. همچنین اجرای این مرحله بهترین راه برای کاهش خستگی و درد عضلانی، به دنبال یک فعالیت ورزشی شدید است. شما هرگز نباید از انجام این مرحله صرف نظر کنید. سرد کردن به طور روتین بر عکس گرم کردن  است.

گرم کردن بدن
گرم کردن و سرد کردن بدن در بدنسازی

چرا گرم کردن

گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی ضروری است تا خطر آسیب دیدگی به ماهیچه‌ها را به حداقل برساند و پتانسیل یادگیری و آمادگی ذهنی را به حداکثر برساند. مدت زمان لازم برای گرم کردن برای انجام حرکات سنگین حداقل ده تا بیست دقیقه است. که با جست وخیز آسان و دویدن آرام می‌توان شروع به گرم کردن بدن کرد. توجه داشته باشید باید با انجام حرکات ساده و ابتدایی شروع کنید و بعد سراغ حرکات سنگین‌تر بروید. در یک روند تدریجی افزایش ضربان قلب را داشته باشید تا جریان خون در کل سطح بدن از طریق رگ‌ها بخش شود.

گرم کردن در بدنسازی
گرم کردن در بدنسازی

   فواید گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی

  • افزایش ضربان قلب جهت آماده سازی شما برای انجام کارها.
  • افزایش جریان خون از طریق بافت‌های فعال منجر به افزایش متابولیسم می‌شود.
  • افزایش سرعت انقباض و آرامش عضلات گرم شده می‌شود.
  • سبب کاهش سفتی عضلات قبل از تمرین می‌شود.
  • اکسیژن توسط ماهیچه‌های گرم بهتر جذب می‌شوند.
  • عضلات گرم شده بهترو روان‌تر حرکت می‌کنند.
  • درجه حرارت بالا به انتقال پیام های عصب و متابولیسم عضلات کمک می‌کند.
 • چگونه بدن خود را گرم کنیم

 چرا باید بدن را بعد از بدنسازی سرد کنید ؟

سردکردن بدن بعد از تمرینات و حرکات سنگین ورزشی به معنی بازگشت بدن به حالت قبل از انجام حرکات ورزشی است. بازگشت بدن به حالت قبل از تمرینات ورزشی، از آسیب به بافت‌ها و ماهیچه‌ها جلوگیری می‌کند. بدن را به روند طبیعی و نرمال برمی‌گرداند. فرآیند سرد کردن بدن خیلی طولانی نیست. شما با انجام حرکات کششی استاتیک در حین پیاده روی کردن در مدت پنج تا ده دقیقه می‌توانید بدن خود را سرد کنید. و به حالت طبیعی و نرمال بازگردانید.

سرد کردن بدن در بدنسازی

سرد کردن بدن و تاثیر آن در بدنسازی

فواید سرد کردن بدن بعد از انجام حرکات ورزشی

 • با کاهش ضربان قلب، سطح انرژی و متابولیسم بدن را به حد نرمال باز می‌گرداند.
 • سطح آدرنالین خون را کاهش می‌دهد.
 • به طور بالقوه باعث کاهش تاخیر شروع DOMS می‌شود.

(دردی که گاهی اوقات یک تا سه روز پس از فعالیت شدید عضلات تجربه می‌شود)

 • به کاهش فرآورده‌های خون از جمله اسید لاکتیک کمک می‌کند.
سرد کردن در بدنسازی
چرا باید بدن خود را بعد از ورزش سرد کنیم

 چرا نباید در میانه ورزش سنگین کردن، ایستاد

همان طور که ترمز کردن ناگهانی در جاده برفی خطرات زیادی را به دنبال دارد از جمله انحراف از جاده یا سرخوردن ماشین و کنترل سخت ماشین پس توقف ناگهانی در زمان انجام ورزش‌های سنگین بدن را با چالش‌های فراوانی روبرو می‌کند که منجر به آسیب و انقباض بافت‌ها و عضلات بدن و تغییرات چشم‌گیر در فشارخون و سرگیجه می‌شود.

در واقع هنگامی که شما ورزش می‌کنید بدن شما در حالت هیجان فراوان قرار دارد. قلب شما خون را با  فشار پمپاژ می‌کند و ریه های شما اکسیژن را به سختی به ماهیچه ها و عضلات می‌رسانند. عضلات شما درگیر خون و سایر مایعات بدن می‌شوند. وقتی شما به طور ناگهانی ورزش کردن را متوقف می‌کنید. بدن باید کل روند فعالیت‌ها را معکوس کند. تا به درجه ثبات و پایداری برسد. عمده این وظایف برعهد قلب و ریه‌ها است. شما باید عمل توقف را به صورت تدریجی انجام دهید.

ورزش سنگین
عدم توقف در هنگام ورزش سنگین

علت سرد و گرم‌ کردن بدن قبل از ورزش

همه ما می‌دانیم قبل از ورزش کردن باید بدن خود را به مدت حداقل ده دقیقه گرم کنیم. تا با آسیب دیدگی‌های جدی در بدن روبرو نشویم و حتی می‌دانیم  در پایان ورزش کردن نیز حتما باید بدن خود را به تدریج و آرام سرد کنیم تا باز هم با گرفتگی و آسیب عضلات و بافت های بدن روبرو نشویم.

اگر ما بدن خود را گرم نکنیم از همان ابتدا شروع به ورزش کنیم.  کارایی و راندمان  ما در ورزش کردن پایین خواهد آمد هم آسیب های جدی به عضلات و بافت های بدن خود وارد ساخته ایم. امکان به تدریجی گرم نکردن بدن با افزایش شدید ضربان قلب و افزایش بی رویه جریان گردش خون در بدن که منجر به نارسایی اکسیژن به مغز در نتیجه عملکرد پایین مغز و به خطر افتادن بدن از لحاظ جسمی شود.

سردکردن بدن بعد از انجام حرکات ورزشی نیز لازم است زیرا اگر سرد نکنیم با گرفتگی عضلات روبرو می‌شویم و به دلیل ضربان بالای قلب و فشار خون بالا احتمال سکته و نارسایی قلبی را در بدن خود فراهم می‌کنیم. در ضمن در حین سرد کردن بدن با ریختن آب بروی بدن می توانیم زودتر بدن را به دمای نرمال و قبل از ورزش کردن نزدیک کنیم. می‌توانیم با آب متعادل دوش بگیریم.

علت گرم کردن بدن در بدنسازی
علت گرم کردن و سرد کردن بدن قبل از بدنسازی

سرد و گرم کردن بدن برای انجام حرکات ورزشی امری ضروری است. که در اینجا فواید و مضرات سرد و گرم کردن بدن را برای شما بازگو کردیم شما می‌توانید برای تهیه محصولات ورزشی لازم برای سرد و گرم کردن بدن از سایت https://www.sherafit.com  دیدن فرمایید.

لوازم بدنسازی شرافیت
لوازم بدنسازی شرافیت

برای گرفتن نمایندگی شرافیت اینجا کلیک کنید.

فواید سرد و گرم کردن بدن قبل از بدنسازی

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم