ورزش در خانه

انواع ورزش در خانه

امروزه برای تمام انسان‌ها وقت موضوعی بسیار با ارزش و همچنین کمیاب است و به همین واسطه فعالیت‌های بسیاری از جمله ورزش تحت‌الشعاع قرار گرفته و جای خالی آن در زندگی افراد بالاخص شهرنشینان به‌شدت حس می‌شود.
همچنین علاوه بر ضیق وقت، موارد دیگری همچون شیوع بیماری‌ها که از سال ۲۰۱۹ شروع شد و سایر موارد این چنینی باعث شده تا ورزش کردن در باشگاه‌های ورزشی کار سختی برای بسیاری از افراد باشد و با توجه به نیاز ضروری بدن به ورزش نیز نمی‌توان این فعالیت را از برنامه روزانه حذف نمود. به همین دلیل نیاز است تا جایگزین مناسب و کامل برای این موضوع پیدا شود که بهترین راه روش‌های انواع ورزش در منزل می‌باشد.
البته نه اینکه ورزش در منزل متعلق به چند سال اخیر باشد بلکه مدت بسیار طولانی است که افراد در منزل به ورزش می‌پردازند و همچنین ابزارآلات و تجهیزات مختلفی نیز برای این منظور به وجود آمده که از قبیل آن‌ها می‌توان به انواع کش‌های ورزشی، تردمیل، میله بارفیکس خانگی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در صورتی که قصد دارید در رابطه با فرایند‌های اصولی ورزش در منزل اطلاعات بیشتری کسب کنید در این نوشته از تیم لباس ورزشی شرافیت با ما همراه باشید.

آیا ورزش در خانه موثر است؟

پیش از اینکه به تشریح انواع ورزش در منزل و روش‌های آن بپردازیم، بهتر است بررسی کنیم که اصلاً آیا این کار نتیجه بخش است و می‌توان انتظار نتیجه مطلوب را از آن داشت یا نه؟
بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ورزش کردن تنها در فضای باشگاهی و با صدای بلند آهنگ و تجهیزات پیشرفته امکان‌پذیر است و ورزش در منزل تأثیرات خاصی ندارد. البته لازم به ذکر است که جای ورزش کردن در باشگاه است اما به هر دلیلی که نمی‌توانید به باشگاه‌های ورزشی مراجعه کنید، ورزش در منزل می‌تواند یک جایگزین مناسب باشد.
به صورت کلی در هنگامی که در منزل ورزش می‌کنید دستتان از خیلی جهات بسته است و با کمبود تجهیزات و فضای لازم مواجه هستید اما با وجود تمام این معایب، مزایایی نیز شامل حال ورزش در منزل می‌شود که به شرح زیر می‌باشد:

  • صرفه جویی در زمان
  • صرفه جویی در هزینه
  • دسترسی دائمی و آسان
  • دوری از بیماری‌ها در دوران قرنطینه
  • امکان انجام ورزش در هر ساعتی از روز

این موارد مزایای انواع ورزش در منزل می باشند که البته در رابطه با آنها بیشتر در ادامه توضیح خواهد داده شد.

برای مشاهده ی قیمت انواع لباس ورزشی مردانه و زنانه شرافیت کلیک کنید . 

انواع ورزش در منزل

حال که در رابطه با جزئیات و نکات مهم ورزش در منزل آشنا شدید، زمان آن رسیده تا انواع ورزش در منزل و فرآیند‌های مختلف آن را برای شما عزیزان بازگو کنیم. لازم به ذکر است که تمام مواردی که در ادامه گفته خواهد شد، حرکت‌های ورزشی هستند که بدون نیاز به تجهیزات بوده و در صورتی که شما عزیزان قصد استفاده از تجهیزاتی مانند تردمیل یا کش ورزشی را دارید می‌بایست به صورت جداگانه فرایند‌های مختلف را انجام دهید.

ست ورزشی شرافیت

حرکت پروانه

به صورت کلی حرکت پروانه یک عمل ورزشی به حساب نمی‌آید بلکه یک حرکت برای گرم کردن و افزایش و بهبود گردش خون می‌باشد. این حرکت می‌تواند پیش از شروع انواع ورزش در منزل و تمام فرایند‌های ورزشی که در ادامه قصد انجام آن را دارید، بسیار مفید بوده و بدن شما را آماده برای انجام ورزش در منزل کند.
البته توجه داشته باشید که برای گرم کردن تنها این حرکت کافی نیست و می‌بایست که از موارد دیگری همچون حرکت‌های کششی و سایر موارد مربوطه استفاده نمایید.

شنا سوئدی

شنا یکی از راحت‌ترین و مفیدترین حرکات ورزشی که انواع مختلفی دارد و در میان همه آن‌ها شنا سوئدی از همه کارسازتر است.
البته همانطور که گفته شد حرکت ورزشی شنا دارای انواع مختلفی است که هر کدام به نوبه خود تأثیرات خاصی دارند و توصیه می‌شود که علاوه بر شناسایی از انواع مختلف دیگر حرکت شنا نیز بهره ببرید.

دراز نشست

یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های چربی در بدن، شکم و پهلو می‌باشد و برای جلوگیری از از انباشته شدن چربی در این نقاط یکی از بهترین حرکت‌ها، حرکت دراز نشست می‌باشد. این حرکت فرایند سختی ندارد اما موضوعی که در رابطه با آن لازم به توجه است این است که به هیچ عنوان نباید بر روی سطح سخت مانند سرامیک یا موکت این کار را انجام دهید چراکه باعث آسیب به قسمت کمر شما خواهد شد و حتماً در هنگام انجام حرکت دراز نشست از یک زیرانداز نرم استفاده کنیم.

پلانک

در بین انواع ورزش در منزل حرکت پلانک یکی از مفیدترین‌ها برای کشش عضلات و افزایش قدرت بدنی است. همچنین این حرکت تأثیرات بسیاری در عضلات شکم و بخش مرکزی بدن دارد و در صورت اجرای صحیح در طولانی مدت می‌تواند فرم زیبایی به بدن ببخشد.

پل باسن

استاندارد حرکت ورزشی پل، بر روی گردن است اما به دلیل اینکه این حرکت قدری خطرناک بوده و نیازمند تمرین و همچنین زیراندازی بسیار نرم مانند تشک‌های کشتی می‌باشد، توصیه می‌شود که به صورتی که در عکس آمده این حرکت را انجام دهید.
مجدداً توجه داشته باشید که سطح زیرین شما در این حرکت خیلی سفت نبوده و از زیر انداز‌های نرم استفاده کنید.

اسکوات

گزینه بعدی در لیست انواع ورزش در منزل اسکوات است که هم در باشگاه و هم در منزل و طرفداران زیادی دارد. این حرکت برای فرم دهی به باسن و پا‌ها بسیار مناسب بوده و اجرای صحیح آن می‌تواند عضلات باسن و پا را بسیار زیبا و قدرتمند کند.
اجرای صحیح این حرکت بسیار مهم است چرا که در صورت اجرای نادرست حرکت اسکوات، در دراز مدت عوارض‌های مختلفی برای کمر و زانو‌ها به وجود خواهند آمد.

پلانک پهلو

پلانک پهلو گزینه‌ای دیگر از لیست انواع ورزش در منزل می‌باشد که می‌تواند برای تقویت و فرم دهی به عضلات پهلو و همچنین جلوگیری از انباشته شدن چربی در این نقطه بسیار مؤثر و مفید باشد.
توجه داشته باشید که در صورتی که عضلات پهلوی شما خیلی قوی نیست نباید این حرکت را در مدت زمان‌های طولانی اجرا کنید بلکه در ابتدای راه ۲۰ ثانیه برای نگه داشتن خود در حالت پلانک پهلو کفایت می‌کند و بیش از آن می‌تواند برای عضلات شما آسیب‌رسان باشد.

نکات لازم توجه برای ورزش در منزل

هانطور که پیشتر هم گفته شد، جای اصلی ورزش کردن در باشگاه‌های ورزشی می‌باشد و نه در منزل و در صورتی که به هر دلیل روی به انواع ورزش در منزل آورده‌اید می‌بایست یکسری نکات را رعایت کنید.
در صورتی که در باشگاه‌های ورزشی فعالیت کنید، مربیان و افراد با تجربه قطعاً در آن محیط حضور دارند و در صورتی که حرکتی را اشتباهاً به اجرا بگذارید که برای شما آسیب‌رسان باشد، به شما هشدار خواهند داد. بنا به همین موضوع می‌باید پیش از شروع به هرگونه فعالیت ورزشی در منزل حتماً راه و رسم صحیح آن را یاد بگیرید و فیلم‌های آموزشی و مطالب مربوط به آن را مشاهده کنید تا یک موقع حرکت را به صورت اشتباه اجرا نکنید.
همانقدر که ورزش نکردن خطرناک است، ورزش کردن به صورت غیر اصولی و اشتباه چندین برابر خطرناک‌تر بوده و می‌تواند خدای ناکرده باعث عارضه‌های بسیار سنگین و جدی در بدن شما شود پس حتماً به این موضوع دقت کرده و حرکات ورزشی را به درستی به اجرا بگذارید.

کلام آخر

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، امروزه مشکل کمبود وقت و همچنین فواصل مکانی طولانی، فرایند‌های مختلفی که بعضا از نیاز‌های ضروری انسان نیز می‌باشند تحت تاثیر قرار داده، و نمی‌توان به انجام آن‌ها پرداخت. در صورتی که توانایی و همچنین وقت رفتن به باشگاه را دارید، به هیچ عنوان این لطف را از سلامتی و بدن خود دریغ نکرده و حتماً فرایند‌های ورزشی را به صورت استاندارد و تحت نظر مربی انجام دهید اما اگر به هر دلیلی توانایی این کار را ندارید می‌توانید، از انواع ورزش در منزل و روش‌های که پیشتر گفته شد استفاده کنید.
یکی از نکات بسیار مهم برای ورزش چه در در منزل و چه در باشگاه، استفاده از لباس ورزشی مناسب می‌باشد و شما عزیزان می‌بایست پیش از اقدام به هرگونه فرایند‌های ورزشی، برای خرید لباس ورزشی زنانه و یا خرید لباس ورزشی مردانه با کیفیت اقدام کنید.

همچنین در صورتی که برای ورزش در منزل تصمیم جدی دارید، می‌توانید با خرید تجهیزات ورزشی همچون انواع کش ورزشی و سایر موارد مشابه کیفیت ورزش در منزل خود را بالاتر ببرید.

ورزش در خانه

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم