آیا پیلاتس یک ورزش محبوب است ؟

پیلاتس از ورزش های فوق العاده ای می باشد که تاثیرات مثبتی را بر روی بدن و روان افراد می گذارد. ورزش پیلاتس به اندازه ورزش های هوازی همچون دویدن و یا شنا کردن، در زمینه کاهش وزن موثر نیست چراکه در کلاس های پیلاتس کالری کمتری نسبت به ورزش های هوازی سوزانده می شود؛ اما از آنجایی که این ورزش دارای فواید بسیاری است، از محبوب ترین ورزش ها شناخته شده است و موثر ترین روش برای تثبیت سبک زندگی سالم می باشد.

هدف حرکات کششی پیلاتس، لاغری نیست اما در کنار یک رژیم غذایی سالم و غنی از پروتئین همراه با غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، روش مناسبی برای لاغری است. در ادامه این مقاله از سایت شرافیت که ارائه دهنده انواع لباس ورزشی مردانه است، همراه ما باشید تا با فواید ورزش پیلاتس آشنا شویم.

پیلاتس چیست؟

در اوایل قرن بیستم، ورزش پیلاتس توسط جوزف پیلاتس در آلمان طراحی و اجرا شد و در سال 2005 در آلمان، بریتانیا و آمریکا طرفداران بیشتری پیدا کرد و به تدریج به عنوان یک ورزش محبوب شناخته شد. این ورزش با ورزش ها و تمرینات اصلاحی و ژیمناستیک طبی در ارتباط است و حرکات کششی آن سبب درگیری جسم و ذهن می شود.

ورزش پیلاتس برای تقویت میان تنه در بدن بسیار موثر است و به طور کلی کمک کننده در جهت ارتقای آمادگی جسمانی کلی بدن و کنترل ذهن می باشد. پیلاتس همانند یوگا هدف تعادل و انعطلاف پذیری را دنبال می کند اما با یوگا متفاوت است.

تاکید پیلاتس بر ارتباط ذهن و بدن است، به طوری که شما باید تمرینات جسمی مختلف را انجام دهید، اما ذهنتان نیز باید مدام از تنفس صحیح و نحوه هماهنگی حرکات بدنتان آگاه باشد.

آیا دلیل محبوبیت پیلاتس، به دلیل تاثیر آن در لاغری است؟

برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که آیا پیلاتس منجر به لاغری می شود یا خیر. پیلاتس همانند ورزش های هوازی منجر به کالری سوزی بالا نمی شود اما انجام مداوم آن در کنار یک رژیم غذایی کم کالری می تواند منجر به کاهش وزن، کاهش BMI، کاهش دور شکم و باسن، تقویت عضلات شکم و کمر و … شود.

اما فراموش نکنید که هدف اصلی ورزش پیلاتس لاغری و کاهش وزن نیست و همانند دیگر ورزش ها که با هدف کاهش وزن و کالری سوزی بالا انجام می شوند، تاثیر گذار نخواهد بود. بنابراین ورزش پیلاتس روش مناسبی برای تغییر و یا تثبیت سبک زندگی سالم است و به اندازه ای در جهت لاغری و کاهش وزن نیز کارایی دارد. اما دلیل محبوبیت ورزش پیلاتس بیشتر از اینکه وابسته به تاثیر این ورزش بر کاهش وزن باشد، از فواید آن ریشه می گیرد. در ادامه به فواید ورزش پیلاتس پرداخته ایم.

فواید ورزش پیلاتس

تمامی ورزش ها دارای تاثیرات مثبتی بر روی جسم و روان انسان ها هستند که پیلاتس نیز از آن مستثنی نیست. در ادامه سعی کرده ایم پیرامون فواید ورزش پیلاتس اطلاعات مختصری را برایتان ارائه کنیم:

 افزایش قدرت هسته بدن از فواید پیلاتس

پیلاتس تاثیر شگرفی بر افزایش قدرت هسته بدن شامل عضلات اطراف تنه، عضلات شکمی، عضلات پشت و عضلات سرینی و عضلات کف لگن دارد. در صورتی که این عضلات تقویت شوند، می توانند به تعادل و ثبات بدن کمک کنند.

تمرینات کششی پیلاتس این عضلات را درگیر می کند و قدرت و عملکرد هسته بدن را تقویت می نماید. چنانچه قدرت میان تنه افزایش پیدا کند، مشکلاتی همچون کمر درد، مشکلات ستون فقرات، دردهای پا، مفصل، ران و … نیز وجود نخواهند داشت.

 بهبود حالت ایستایی بدن 

وضعیت ایستایی بدن عامل مهمی در حفظ تعادل بدن می باشد. از سویی دیگر در صورتی که حالت ایستایی بدن بهبود پیدا کند، مشکلاتی همچون درد در شانه ها، کمر، گردن و ایجاد وضعیت های دردناک در زمان خواب و یا نشستن نیز رفع می گردد که خوشبختانه رفع تمامی این موارد با پیلاتس امکان پذیر است.

 کاهش کمر درد

تمرینات و حرکت های کششی پیلاتس، منجر به منقبض و آزاد شدن عضلات عمقی شکم، فیله کمر و کف لگن می شوند. این ورزش به راحتی قادر است که به عضلات عمقی بدن تمرین بدهد. عضلاتی که همانند ستون های ساختمان در بدن ما می باشند و به حفظ ثبات و قدرت بدن کمک می کنند.

به تن داشتن لباس ورزشی مناسب در هنگام اجرای حرکات کششی ورزش پیلاتس در نحوه عملکرد شما و تاثیری که از این ورزش دریافت خواهید کرد، بسیار تاثیر گذار است. از همین رو می توانید برای خرید انواع لباس ورزشی مردانه به فروشگاه معتبر شرافیت مراجعه کنید. این مجموعه ورزشی علاوه بر لباس های ورزشی ارائه دهنده انواع کوله ورزشی ، هدبند ورزشی ، اسکارف ، اکسسوری ورزشی ، ساک ورزشی و … نیز می باشد.

 

 

 

 جلوگیری از آسیب ‌دیدگی و صدمات ناشی از تمرینات ورزشی

پیلاتس به دلیل اینکه به عضلات تعادل می دهد، به همین دلیل نه آن ها را خیلی سفت و نه خیلی شل می کند؛ همین موضوع سبب می شود که افراد در معرض آسیب های کمتری قرار بگیرند. تمرکز اصلی ورزش پیلاتس بر روی ایجاد قدرت پویا در بدن می باشد و بر اساس تحقیقات ورزش کاران رشته پیلاتش دچار کمترین آسیب دیدگی و صدمات ورزشی می شوند.

 افزایش آگاهی بدن 

پیلاتس در واقع تمرین ذهنی و جسمی است که منجر به افزایش آگاهی بدن می شود. در واقع از اثرات این ورزش می توان به توجه به درون و توانایی تمرکز بر روی احساسات اشاره کرد که خود عاملی در جهت افزایش آگاهی از احساسات مختلف مثل حس راحتی و یا حس درد و … می باشد. در صورتی که فدرت ذهنی افزایش پیدا کند، بدن نیز بهتر از گذشته قادر است به محرک های محیطی و یا درونی پاسخ دهد و این موضوع خود از آسیب دیدگی جلوگیری می کند.

افزایش انرژی

تمرکز ورزش پیلاتس بر روی تنفس آگاهانه، ظرفیت قلبی، تنفسی و … است. تنفس صحیح و آگاهانه خود منجر به بهبود جریان خون و اکسیژن رسانی به اندام های داخلی و همینطور تحریک هورمون شادی می شود. به ارمغان داشتن این همه موارد صرفا با حرکات ورزشی و کششی، پیلاتس را به یک ورزش محبوب تبدیل کرده است.

کاهش استرس – لباس ورزشی مردانه

از آنجایی که در ورزش پیلاتس، تمرکز اصلی بر روی تمرینات تعادلی، تنفس صحیح و عمقی و … است، همین موضوع منجر به تخلیه و کاهش فشارهای عصبی می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده در این زمینه، با روزانه 30 دقیقه ورزش پیلاتس، می توان به میزان قابل توجهی استرس و فشارهای عصبی را کم کرد و به آرامش رسید.

 بهبود کیفیت خواب

ورزش پیلاتس به شما کمک می کند که خواب بهتر و باکیفیت تری را تجربه کنید. همین ویژگی سبب شده است که پیلاتس به خصوص برای افرادی که دچار اختلالات خواب هستند و خواب راحت و باکیفیتی را تجربه نمی کنند، به یک ورزش محبوب تبدیل شود.

اگر مایل هستید پیش از اقدام جهت ثبت نام در کلاس های ورزشی پیلاتس و بهره مندی از فواید بیشمار آن، ابتدا لباس مناسبی را برای ورزش کردن تهیه کنید، می توانید از کارشناسان شرافیت که ارائه دهنده انواع لباس ورزشی مردانه و زنانه است، راهنمایی دریافت کنید.

 بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی بدن

انعطاف پذیری به میزان کشش غیر فعال در عضله و دامنه حرکتی به میزان حرکت و چرخش در مفصل بستگی دارد که صرفا با حرکات کششی حاصل نمی شود. از فواید ورزش پیلاتس این است که با استفاده از حرکات ساده و سبک، بدنتان را منعطف و قوی می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ورزش پیلاتس با تاثیراتی که در گردش خون، تقویت سلامت قلب و عروق، سلامت فیزیکی، افزایش تمرکز و آرامش دارد، منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود.

برطرف کردن علائم قاعدگی – لباس ورزشی مردانه

پی ام اس و یا افسردگی پیش از عادت ماهانه، دوره های چند روزه ای است که با درد و ناخوشی همراه است. برخی مواقع علائم قاعدگی به اندازه ای زیاد است که حتی زندگی روزمره را نیز با اختلال مواجه می کند.

پیلاتس در رفع علائم افسردگی پیش از عادت ماهانه بسیار موثر است و می تواند دردهای جسمانی، علائم افسردگی و احساس خشم و غم این دوران را بهبود ببخشد.

آیا پیلاتس برای همه افراد ورزش خوبی است؟

پیلاتس در دو سطح مقدماتی و حرفه ای برگزار می شود و افراد می توانند با توجه به سطح آمادگی خود در جلسات این ورزش محبوب شرکت کنند. ورزش پیلاتس در دوره مقدماتی برای تمامی افراد مناسب است و همه می توانند از آن استفاده کنند. اما نمی توان گفت برای تمامی افراد ورزشی بی خطر و عالی است چراکه می تواند همین ورزش پرمزیت برای برخی افراد با ویژگی های خاص خطرناک باشد.

به عنوان مثال افرادی که آسیب دیدگی های شدیدی دارند و در حال گذراندن جلسات فیزیوتراپی می باشند، نباید با این فکر که حرکات پیلاتس سبک و ساده است، به سراغ این ورزش بروند. در صورتی که دارای وضعیت خاصی هستید، بهتر است پیش از شرکت در جلسات پیلاتس، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

به طور کلی ورزش پیلاتس به افراد پرمشغله، افرادی که دچار استرس بالایی هستند، زنان پس از دوره زایمان، افراد مسن، افراد غیر ورزشکار، افراد با آسیب دیدگی های ورزشی و … توصیه می شود.

آیا تمرینات پیلاتس راحت است؟

در صورتی که در هنگام انجام حرکات ورزشی، اصول اولیه آن را رعایت کنید، این حرکات چندان آسان نخواهند بود. بنابراین اگر کنترل، مرکزیت و تمرکز را چاشنی تمرین خود کنید، این حرکات را بسیار سخت انجام خواهید داد.

بنابراین لازم است در نظر داشته باشید که پیلاتس یک ورزش چالشی حتی برای ورزشکاران حرفه ای است؛ چراکه عضلات هسته بدن را درگیر می کند و مهم ترین موضوع برای دریافت نتیجه ایده آل از آن، نحوه انجام حرکات می باشد. دیگر رشته ها به خوبی پیلاتس قادر به درگیر کردن عضلات هسته بدن نیستند و همین موضوع نیز از دیگر عامل های محبوبیت این رشته ورزشی است.

 

سخن آخر

پیلاتس از ورزش های عالی و مناسب برای بسیاری از افراد می باشد و تاثیر شگرفی بر روی تقویت جسم و ذهن دارد. از فواید این ورزش می توان به انعطاف پذیری و تقویت هسته بدن اشاره کرد که افراد پس از حرکات آن روحیه بهتری دارند و می توانند استرس ها و تنش ها را از خود دور کنند.

لازم است پیش از شرکت در جلسات پیلاتس ابتدا اقدام به تهیه لباس مناسب نمایید. شرافیت از فروشگاه های معتبر لباس ورزشی مردانه و زنانه است که هم می توانید به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی، اقدام به خرید لباس ورزشی مردانه و زنانه مناسب برای رشته پیلاتس و همینطور دیگر ملزومات اعم از کوله ورزشی ، هدبند ورزشی ، اسکارف ، اکسسوری ورزشی ، ساک ورزشی نمایید. برای مشاهده نمونه کارها به همراه قیمت بر روی لینک خرید لباس ورزشی مردانهکلیک نمایید.

آیا پیلاتس یک ورزش محبوب است ؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم