اشتباهات کوچکی که آسیب های جدی به بدنسازان می زند

انتخاب لوازم بدنسازی مناسب و نحوة استفادة درست از آن­ها نقش بسیار پررنگی در رسیدن شما به هدفتان خواهند داشت. موضوع مهمی که قرار است در این مطلب به بررسی آن بپردازیم تنها مربوط به ورزشکاران حرفه­ای نیست. مخاطب ما تمام افرادی هستند که به سلامتی و خوش فرمی بدن خود اهمیت می ­دهند.

چه اولین روز تمرین­ تان باشد چه سال ­ها مشغول بدنسازی باشید، ممکن است در اثر کوچک ­ترین اشتباهی، صدمات جبران ناپذیری را به خود وارد کنید. این اشتباهات می ­توانند مربوط به استفاده نادرست از لوازم بدنسازی، انجام نادرست حرکات و … باشند. شاید در ابتدا کمی به نظرتان ساده و بی ­اهمیت باشد، اما در نظر داشته باشید که بی ­توجهی به این موضوع، می­تواند تمام روهایتان را برای رسیدن به اندامی زیباتر برای همیشه نابود کند.

در این مطلب تلاش­ کرده ­ایم تمامی نکات کوتاه، ساده اما مهمی که باید در طول تمرین مد نظر داشته باشید را شرح دهیم.

لوازم بدنسازی می توانند نقش بسزایی در اشتباهات هر چند کوچک داشته باشند

دقت داشته باشید که بیش­تر خطاهای احتمالی، ممکن است در طول استفاده از لوازم و دستگاه ­های بدنسازی رخ دهند.

به عنوان اولین نکته، صلاح بود بدانید که استفاده از لوازم نامناسب که استانداردهای لازم را ندارند، می ­توانند شما را به سمت آسیب ­های جدی سوق دهند.

البته تنها نباید به نامناسب بودن لوازم و دستگاه ­ها اشاره کرد، بلکه باید بدانید که هر فرد با توجه به سیستم بدنی، توانایی و هدف خود، نیاز به وسیلة خاصی دارد.

دغدغه­ ها و نگرانی هایتان را در این باره در نظر گرفته ایم. سایت شرافیت با طراحی و تولید لوازم با استانداردهای لازم، بهترین منبع جهت تهیه محصولات مورد نیاز شماست.

علاوه بر امکان انتخاب لوازم نامناسب، خودتان هستید که می توانید نقش اشتباهات کوچک اما جدی را برعهده داشته باشید. در ادامه کمی تخصصی­تر اشتباهات کوچک در بدنسازی را مورد بررسی قرار می­دهیم.

لوازم بدنسازی شرافیت

بلند کردن وزنه هایی که مناسب شما نیستند

به نظرتان منطقی است در صورتی که توانایی لازم را ندارید، جهت بلند کردن وزنه های سنگین اقدام کنید؟ اصلاً سنگین تر کردن برنامه ورزشی تان، چه سودی دارد زمانی که می تواند شما را تهدید به آسیب های جدی کند؟

بسیاری از افراد را دیده ­ایم که در باشگاه به خیال خودشان به قصد قوی تر کردن عضلات، از وزنه­ های سنگین تر استفاده می کنند. تنها یک لحظه است، اما همان یک لحظه می تواند آسیب های جدی را به شما وارد کند. صادقانه باید بگوییم که در کل بلند کردن وزنه ­های سنگین، احتمال آسیب دیدگی را افزایش می دهند. مگر آن که همه چیز به درستی تحت کنترل باشد.

پیشنهاد: بهتر است از وزنه ­های مناسب خودتان استفاده کنید و به تدریج وزن آن ها را افزایش دهید.

تکرار زیاد حرکات می تواند منجر به آسیب های جدی شود

تصورتان از این که این حرکت برای من مناسب ­تر است، پس باید بیش ­تر بر روی آن تمرکز کنم را کنار بگذارید. حتی اگر حرکتی بر روی شما بیش­تر جواب می دهد، مستلزم آن است که طبق اصول و قواعد خاصی انجام شود.

برخی از آسیب دیدگی های جدی زمانی رخ می دهند که بر روی یک گروه از ماهیچه های بدن بیش تر کار شود. در واقع فشار زیادی به آن ناحیه وارد شده و همین اشتباه کوچک و ساده، می تواند برای مدتی طولانی شما را از ورزش دور کند.

پیشنهاد: سعی کنید حرکات تمرینی خود را با کمک لوازم بدنسازی مختلف و به صورت ترکیبی انجام دهید. به بیان دیگر باید تمرکزتان را بر روی گروه های مختلفی از بدن بگذارید.

گرم و سرد نکردن بدن، موضوعی ساده اما بااهمیت است

اگر واقعاً قصد دارید اصولی و درست ورزش کنید؛ بنابراین باید برای انجام تمرینات بدنسازی خود وقت بگذارید. منظور آن است که سریعاً شروع به ورزش با دستگاه ها و لوازم بدنسازی نکنید. انجام ندادن حرکات ساده و کششی، انعطاف پذیری بدن شما را کاهش می دهد. همین موضوع می تواند به قیمت بروز آسیب های جدی در نقاط مختلف بدنتان تمام شود.

پیشنهاد: با انجام حرکات ساده و کششی، بدنتان را پیش از ورزش گرم کنید. انعطاف پذیری بدنتان را در این مرحله افزایش داده اید. همچنین لازم است دقت کنید که شدت تمرینات خود را به یک باره افزایش ندهید. این کار را به تدریج انجام دهید و در پایان ورزش نیز سرد کردن بدن را جدی بگیرید.

معمولاً دست ها در بدنسازی در معرض آسیب های بیش تر و جدی تری هستند

اگر تجربه استفاده از دستگاه ها و لوازم بدنسازی را داشته باشید، مطمئناً می­دانید که فشار و تنش­ های متفاوتی به دست ها وارد می شود. شاید واقعاً تمرین را کاملاً اصولی انجام دهید، اما به هر حال امکان به قسمت هایی که بیش تر درگیرند، از جمله دست ها جدی تر است.

باید بدانید که دست ها در انجام حرکاتی از جمله انواع جلو بازو، حرکات قایق، زیر شکم، بارفیکس، زیر بغل هالتر خم و … بیش تر در معرض آسیب اند. در واقع یک اشتباهات کوچک در طی تمرین، می تواند آسیب های جدی به دستان شما وارد کند. اگر بخواهیم راه حلی ساده و اصولی را پیشنهاد دهیم، باید بگوییم که داشتن تمرکز و دقت، می تواند از آسیب رسیدن به دست ها جلوگیری کند. اما هر چند که دقت و تمرکز بالایی هم داشته باشید، امکان هر گونه اشتباه ریز و درشتی وجود دارد.

پیشنهاد: به عنوان راه حلی منطقی تر، می توانیم استفاده از مچبند بندسازی را پیشنهاد کنیم. اگر قصد دارید کاملاً اصولی ورزش کنید و به دور از هر گونه آسیب های احتمالی، به فرم بدنی دلخواهتان برسید، استفاده از مچبندها را جدی بگیرید. مچبندهای شرافیت به گونه ای طراحی شده اند که از فشارهای کششی سنگین بر روی مچ، مفصل های دست و انگشتان آن جلوگیری می کنند.

لوازم بدنسازی شرافیت

آسیب های جسمانی شدید ناشی از اشتباهات کوچک را جدی بگیرید

روی صحبتمان در این بخش با افرادی است که به طور جدی در رشته های ورزشی همچون بدنسازی فعالیت دارند. بسیاری از افراد از لوازم بدنسازی مختلف به منظور انجام تمرین های پرفشار استفاده می کنند. هدف حجیم کردن عضلات و تقویت آن ها است. نکتة مهمی که باید در این جا به آن اشاره شود، رعایت جوانب احتیاط در زمان انجام حرکات استقامتی و قدرتی مختلف است.

ستون فقرات، کمر و عضلات شکمی از جمله قسمت هایی هستند که به شدت در طول تمرین ها درگیر می ­شوند. به هر حال باید احتمال دهید که امکان انجام حرکات اشتباه یا هر موضوع دیگری وجود دارد. در نتیجه نمی­ توان منکر این قضیه شد که یک اشتباه جزئی، می تواند تا چه اندازه بدن را دچار آسیب کند.

پیشنهاد: استفاده از کمربند بدنسازی در چنین شرایطی بهترین راه حل ممکن است. استفاده از کمربندهای شرافیت برای انجام تمرینات بدنسازی، به خصوص در هنگام کار با هالتر، دمبل، دستگاه سیم کش ها و اسکوات بسیار مناسب و کارآمد است.

اشتباهات کوچک و رایج دیگر در هنگام انجام تمرینات آزاد یا در هنگام استفاده از لوازم بدنسازی

تا این جا اشتباهات کوچک اما مهمی که ممکن است در طول انجام تمرینات و استفاده از دستگاه ها رخ دهند را شرح دادیم. در ادامه برخی دیگر از اشتباهات کوچکی که می توانند آسیب های جدی را به بدنتان وارد کنند را مطرح کرده ایم:

 • استفاده بیش از حد از دستگاه های بدنسازی
 • تمرین کردن با معده خالی
 • عدم دریافت آب کافی
 • وزنه نزدن به اندازه کافی
 • بلند کردن وزنه ها با شتاب
 • تحمل کردن فشار و استرس بالا
 • تنظیم نکردن دستگاه ها و لوازم بدنسازی
 • ندید گرفتن نشانه های خطر
 • استفاده از کفش های نامناسب
 • نداشتن استراحت به اندازه کافی
 • انجام تمرینات کاردیو بیش از حد لازم

و به عنوان نکته پایانی

لازم است تأکید کنیم که در هنگام ورزش کردن به خصوص بدنسازی که معمولاً شامل تمرینات پرفشار و سنگینی هستند، امکان وارد شدن آسیب های جدی در اثر تنها یک اشتباه کوچک بیش تر است. همان طور که گفتیم باید دقت و تمرکزتان بر روی انجام حرکات اصولی را افزایش دهید. در کنار این موضوع، استفاده از لوازم بدنسازی از جمله مچبند و کمربند که می توانند تا حد زیادی از آسیب رسیدن به بدنتان جلوگیری کنند نیز بسیار کمک کننده خواهند بود.

اشتباهات کوچکی که آسیب های جدی به بدنسازان می زند

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم