تیشرت چیست و چه فرقی با پولوشرت دارد؟

تیشرت ورزشی شرافیت

تیشرت مردانه از لباس های محبوب آقایان می باشد که به دلیل زیبایی و راحتی آن ها، بسیار طرفدار دارند. بسیاری از افراد که قصد خرید تیشرت را دارند، ممکن است نتوانند بین تیشرت ها و پلوشرت هایی که در بازار وجود دارد، گزینه مناسبی را انتخاب کنند؛ ضمن اینکه بسیاری تفاوت تیشرت مردانه با پلوشرت مردانه را نمی دانند. در صورتی که مایل هستید، بدانید تفاوت میان تیشرت و پلوشرت چیست، تا انتهای این مقاله از سایت شرافیت همراه ما باشید.

تیشرت چیست؟

پاسخ دادن به سوال تیشرت چیست، در واقع توضیح واضحات است؛ چراکه همه پاسخ آن را می دانند. تیشرت ها از لباس هایی هستند که در انواع زنانه و مردانه و در سبک های متفاوتی تولید می شوند.

نوع طراحی و استایل تیشرت های مردانه به گونه ای است که از آن ها برای محیط های غیر رسمی استفاده می شود. با اینکه تولید کنندگان مختلف اقدام به تولید تیشرت های ضخیم و کلاه دار نیز می کنند، اما عمدتا از تیشرت های یقه گرد در فصول گرم سال در بهار و تابستان استفاده می شود.

پارچه تیشرت ها غالبا از نخ و پنبه ساده تولید می شود و تار و پود خاصی ندارد؛ البته برخی واحد های تولیدی اقدام به تولید تیشرت ها از مواد غیرطبیعی و نفتی نیز می کنند که استفاده از آن ها توصیه نمی شود. چراکه در صورتی که تیشرت بافت طبیعی نداشته باشد، منجر به تعریق شده و زودتر بوی بد عرق را به خود می گیرد.

جالب است بدانید تیشرت ها در ابتدای قرن نوزدهم به عنوان لباس زیر مورد استفاده قرار می گرفتند اما به تدریج تغییر پیدا کردند و در اواسط قرن بیستم به عنوان یک لباس معمولی توسط همگان مورد استفاده قرار گرفتند.

پولوشرت چیست؟

ترکیبی از تیشرت مردانه و پیراهن آکسفورد ساده، پولوشرت می باشد که اغلب به آن تیشرت یقه دار نیز می گویند و اکثر ورزشکاران تنیس، گلف، چوگان و … از آن استفاده می کنند اما پولوشرت ها به دلیل زیبایی و کارایی، وارد بازار پوشاک دیگر افراد نیز شده است. برای اولین بار در سال 1930 فردی با نام لاگوست که یک بازیکن تنیس معروف بود، پولوشرت را وارد دنیای مد کرد که هم اکنون نیز از برندهای معروف تولید کننده پولوشرت در جهان می باشد.

در طراحی پولوشرت ها، می توان تیشرت های یقه داری را مشاهده کرد که همین موضوع استفاده از آن ها را در جلسات رسمی نیز توجیه می کند. از سویی دیگر پولوشرت ها با داشتن چندین دکمه در انتهای یقه، به سادگی نیز قابل استفاده هستند. بستن دکمه های پولوشرت منجر به ایجاد استایلی رسمی تر و باز کردن آن ها سبب ایجاد یک استایل اسپرت می شود.

در طراحی پولوشرت ها از نوع جدیدی از پارچه ها استفاده می گردد که در ایران به آن جودان و یا جودون گفته می شود که انعطاف پذیری بالایی دارد و از نظر کیفیت نیز نسبت به تیشرت ها بهتر می باشد. در واقع بافت و تار و پود پارچه پولوشرت ها سبب می شود که هوا بین محیط و بدن بهتر رد و بدل شود و افراد کمتر تعریق کنند.

در صورتی که پولوشرت ها از پارچه های ضخیم تر نیز تولید شوند، حتی می توان در فصل های پاییز و زمستان نیز از آن ها استفاده کرد. بنابراین اینطور می توانیم بگوییم که پلوشرت های مردانه ، نسخه ارتقاء یافته تیشرت های مردانه هستند.

تیشرت مردانه چه تفاوتی با پولوشرت دارد ؟

در حالی که بسیاری از مردم پولوشرت را نیز تیشرت خطاب می کنند، اما این دو لباس دارای تفاوت های بسیاری با یکدیگر هستند. تیشرت مردانه و پولوشرت مردانه هر کدام جزئیاتی دارند که همین جزئیات بارزترین تفاوت های آن ها می باشد. در ادامه توضیحات مختصری را پیرامون تفاوت های تیشرت و پولوشرت ارائه کرده ایم:

1.تفاوت تیشرت مردانه و پولوشرت در طراحی

مهم ترین تفاوت میان تیشرت مردانه و پولوشرت در طراحی آن ها می باشد. تیشرت ها در ناحیه لگن و کمر دارای  درز هستند و در این قسمت ها بریده می شوند تا ظاهر آن ها نرم تر شود و راحت تر در بدن افراد بشینند.

این در حالی است که پولوشرت های مردانه هم اکنون نیز در طرح های سنتی مشابه با اولین طرح های تولید شده در سال 1930 با آستین های صاف و کوتاه تولید می شوند.

2.تفاوت یقه تیشرت و پولوشرت

از واضح ترین تفاوت های میان تیشرت و پولوشرت، یقه آن ها می باشد که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند. در واقع پولوشرت ها تیشرت یقه دار هستند. تیشرت ها با یقه های ساده، گرد و وی (v) شکل تولید می شوند.

3.تفاوت در داشتن و یا نداشتن دکمه

تیشرت ها به ندرت یقه دارند و در طرح های یقه گرد و ساده تولید می شوند و پوشیدن آن ها آسان است. اما پولوشرت ها، تیشرت های یقه داری هستند که در انتهای یقه معمولا دو و یا سه دکمه دارند. لازم است اشاره کنیم پولوشرت ها می توانند متناسب با طراحی که دارند، دارای جیب نیز باشند.

4.تفاوت در جنس پارچه تیشرت و پولوشرت

سومین تفاوت میان تیشرت و پولوشرت مردانه، نوع الیافی است که در پارچه آن ها به کار می رود. پولوشرت ها ظاهر رسمی تری دارند، به همین دلیل برای دوخت آن ها از پارچه های بافتنی با کیفیت بالا و الیافت قوی تری نسبت به تیشرت ها استفاده می شود.

تیشرت ها برای استفاده در جلسات غیر رسمی کاربرد دارند و غالبا از پارچه های نخی با قیمت های ارزان، دوام و ماندگاری کم، وزن سبک و … نسبت به پولوشرت ها تولید می شوند.

 1. تفاوت در رنگ های تیشرت مردانه و پولوشرت مردانه

غالبا برای تولید پولوشرت های مردانه از رنگ های ساده و با طراحی نوارهای روشن استفاده می شود و بر روی آن ها تصاویر و یا نوشته ای درج نمی گردد.

این در حالی است که تیشرت ها در تنوع رنگ بالایی تولید می شوند و الگوهای متنوع، تصاویر و حتی شعار های اعتراضی نیز بر روی آن ها چاپ می گردد.

6.تفاوت تیشرت مردانه و پلوشرت در کاربرد

همانطور که چندین بار به این موضوع اشاره کردیم، پلوشرت ها در واقع پیراهن های درجه یکی می باشند که طراحی آن ها شیک است و می توان از آن ها به عنوان یک لباس باکیفیت و پرکاربرد استفاده کرد.

پولوشرت های مردانه را می توان در محل کار، بیرون از خانه، مهمانی های کوچک خانوادگی و دوستانه و … استفاده کرد. در واقع با پلوشرت ها می توان استایل کژوال جذابی داشت و همینطور شیک به نظر رسید.

در مقابل طراحی، پارچه و دوخت تیشرت ها به گونه ای است که اغلب از آن ها به عنوان لباس های روزانه در خانه و یا در یک جلسه دوستانه و خانوادگی غیررسمی استفاده می شود.

7.دیگر تفاوت های تیشرت مردانه و پولوشرت

 • پولوشرت ها به دلیل اینکه از پارچه های باکیفیت و محکم تری تولید می گردند، کمتر چروک می شوند و نیازی به اتو ندارند. اما تیشرت ها به دلیل اینکه از پارچه های سبکی تولید می شوند، زودتر نیز چروک می گردند و ممکن است ظاهر را کمی شلخته و نامنظم نیز نشان دهند.
 • از آنجایی که پارچه مورد استفاده در تولید پولوشرت ها دارای تار و پود است، تردد هوا بین بدن و لباس در آن ها بیشتر است و حتی در تابستان نیز تعریق بدن داخل پولوشرت کمتر می باشد.
 • در حالی که تیشرت ها صرفا در بهار و تابستان مورد استفاده قرار می گیرند، می توان از پولوشرت ها در فصول سرد سال نیز استفاده کرد.
 • تیشرت ها وابسته به مد، در طرح های مختلفی تولید می شوند که ممکن است گذشت زمان آن ها را به لباسی غیرقابل استفاده تبدیل کند. اما در مقابل پلوشرت ها به دلیل سادگی و وفاداری به طراحی اولیه خود، همواره مورد استفاده قرار می گیرند.

تیشرت مردانه و یا پولوشرت مردانه، کدام بهتر است؟

در این مقاله از سایت شرافیت، به طور کامل تفاوت های تیشرت مردانه و پولوشرت مردانه را بررسی کردیم. نمی توان گفت کدام یک گزینه مناسب تری برای خرید است، چراکه این موضوع به خواسته شما و موقعیتی که قصد استفاده از این دو لباس را دارید، وابسته می باشد.

اگر صرفا لباسی برای بیرون رفتن، پیاده روی، رفتن به جمع های دوستانه و صمیمی می خواهید، تیشرت برای شما مناسب است؛ اما اگر قصد حضور در جمع های رسمی تر را دارید، بهتر است به سراغ خرید یک پولوشرت بروید. پولوشرت به راحتی تیشرت است اما ظاهر شیک پیراهن های آکسفورد را دارد که استایلی نیمه رسمی را در کنار دیگر آیتم ها شامل کفش های کالج، کت اسپرت و … به شما می دهد.

تاریخچه تیشرت

تیشرت چیست؟ تیشرت  و پلوشرت نوعی پیراهن جلو بسته و معمولاً آستین کوتاه و گشاد تابستانی می باشند، هر چند که در فصول دیگر هم می توانید از آن استفاده بکنید. تی شرت (t-shirt) کلمه ای انگلیسی است که وارد زبان فارسی شده است.

تیشرت چیست

 • shirt به پیراهنی گفته می شود که مخصوص بالاتنه است. ولی t-shirt به پیراهنی گفته می شود که ساده است و از جلو بسته می شود و معمولا دکمه و یقه ندارد، از سر پوشیده می شود و معمولا آستین کوتاه می باشد.
 • تی شرت ها از نخستین روزهای تولید تا به امروز یک لباس ساده، راحت و دم دست بوده اند.
 • این لباس مردانه  اوایل بعنوان زیر پیراهنی استفاده می شدند ولی بعدها توانستند به یک لباس عمومی برسند.
 • شاید برایتان جالب باشد که چرا می گویند T shirt ؛ به خاطر اینکه این لباس ظاهری شبیه T انگلیسی دارد و هم جلو بسته و آستین کوتاه می باشد.
 • یقه تی شرت ها معمولا گرد می باشد هر چند که تی شرت های یقه داری هم تولید می شوند که به آنها پولوشرت می گویند.
 • پلوشرت
 • همچنین بعضی از تی شرت ها ممکن است به صورت جیب دار تولید شوند و یا برای مکان هایی که هوا سرد تر است به صورت آستین دار تولید شوند که به آنها تی شرت آستین بلند می گویند.
 • t-shirt ها لباس رسمی نیستند و معمولا کسی با تی شرت به عروسی نمی رود و یا در یک جلسه رسمی شرکت نمی کند حتی اگر طرح آن جذاب و مناسب باشد. با این حال تی شرت را می توان در مکانهای نیمه رسمی مانند مهمانی های خودمانی، مدرسه و دانشگاه، تفریح، باشگاه ورزشی، خرید و … استفاده کرد.

آیا به دنبال خرید تی شرت مارک با قیمت مناسب هستید؟

سوال تیشرت چیست جواب های مختلفی دارد که قسمتی از آن مربوط به مدل میشود.

تیشرت و پلوشرت شرافیت

شرافیت فعلا 9 نوع تی شرت تولید می کند که 5 مدل مردانه و 4 مدل زنانه است :

هر کدام  از این محصولات با توجه به جنس پارچه و دوخت قیمت متفاوتی دارند . اگر قصد مقایسه محصولات و یا سفارش دارید بر روی لینک زیر کلیک بکنید:

خرید تی شرت مردانه 

خرید تیشرت زنانه 

چاپ روی تی شرت

امروزه چاپ بر روی تیشرت به یکی از صنعت های تولید لباس تبدیل شده است که طرح های روی آنها می تواند شامل اشکال متفاوتی از جمله تصاویر افراد مشهور، تصاویر تبلیغاتی، تایپوگرافی، انیمیشن و … باشد. برای مثال برخی از هنرمندان معروف به وسیله فروش تی شرت های هواداری خود کسب درامد می کنند.
تی شرت ها هم زنانه و هم مردانه هستند که نوع زنانه بیشتر مزین به عکس های هنری، تبلیغاتی، گل و … می باشد.

تیشرت چاپی شرافیت

آیا می توان بر روی تی شرت پیراهن پوشید؟

بله اما نه هر نوع تی شرتی بخصوص تیشرت های یقه دار. نوعی تی شرت تولید می شود که به آن تی شرت یقه هفت ( V-neck ) می گویند و برای زمانی مناسب است که بخواهیم پیراهنی روی آن بپوشیم، زیرا یقه ندارد و بهترین انتخاب می باشد.

تیشرت و پیراهن

جنس تیشرت

اکثر تی شرت هایی که امروز تولید می شوند نخی (پنبه ای) یا ویسکوز هستند. یا ممکن است از اسپان، فلامینت ورزشی یا ترکیبی از نخ ها مثلا هفتاد درصد پنبه و سی درصد الیاف مصنوعی باشد. جنس اسپان در برابر پنبه و ویسکوز ضعیف تر است. همین طور جنس پنبه بهتر از ویسکوز است اما ویسکوز مصنوعی نیست و مواد آن از طبیعت و الیاف و الوار بدست می آیند و در صنعت به نخ تبدیل می گردند.
در حال حاضر بهترین نوع تی شرت، تی شرت نخی است زیرا نخ آن از گیاه پنبه بدست می آید و تهویه خوبی دارد و قیمت آن مناسب است.

تیشرت نخ پنبه شرافیت

تفاوت تی شرت و پولوشرت

 • تفاوت تی شرت و پولوشرت در نامشان پیداست. پولوها دارای یقه پیراهن هستند ولی تی شرت ها یقه گرد یا همان یقه هفتی هستند.
 • تفاوت دیگر این است که تی شرت های یقه دار(پولوشرت ها) رسمی تر از تی شرت ها هستند.

تیشرت سافت شرافیت

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم جواب سوال تیشرت چیست و تفاوت تیشرت و پلوشرت را به خوبی بیان کنیم . 

برای خرید لباس ورزشی و لباس بدنسازی بانوان و آقایان به www.sherafit.com  مراجعه کنید.  

لوازم بدنسازی شرافیت

تیشرت چیست و چه فرقی با پولوشرت دارد؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم