فیتنس چیست ؟

fitnes

فیتنس در لیست محبوب‌ترین ورزش‌های جوانان قرار دارد و البته این میزان محبوبیت منطقی هم هست، چرا که منجر به تناسب اندام و حفظ سلامت بدن می‌شود. همان طور که می‌دانید چربی‌سوزی، پایه و اساس ورزش فیتنس است. اگر تصمیم گرفتید به عنوان یک ورزشکار در این حرفه، ورزش کنید، لازم است یک رژیم غذایی خاص در اختیارتان باشد تا ضمن انجام تمرینات اصولی، بتوانید به بهترین نتایج ممکن برسید.

برخی از مشتریان شرافیت، از فیتنس کاران حرفه‌ای هستند و در این باره می‌گویند که اگر طبق دستورالعمل بالا پیش بروید، نیازی نیست از مکمل‌های انرژی‌زا استفاده کنید. اگر می‌خواهید در این باره مطمئن شوید، می‌توانید صحبت‌های متخصصین این حوزه ورزشی را دنبال کنید. اکثر آن‌ها توصیه می‌کنند که به جای مصرف مکمل‌ها، تمرکزتان بر روی انجام تمرینات اصولی و صحیح باشد.

میخای عضو خانواده ی شرافیت باشی ؟؟ کلی محصول حرفه ای واسه ورزش داریم . 

لباس ورزشی شرافیت 

شرافیت در رابطه با فیتنس نچرال یا طبیعی می گوید:

بد نیست بدانید فیتنس نچرال یا طبیعی، به همان فیتنسی گفته می‌شود که در آن مصرف مکمل جایی ندارد. افرادی که به طور طبیعی کار می‌کنند، همواره در تلاش‌اند که چربی‌های بدن خود را کاهش داده و توده‌های عضلانی را افزایش دهند. به عکس آقا در پایین که رکابی ورزشی جذابی را به تن دارد نگاه کنید، حالتی است که درصد چربی بدن فرد کم‌تر شده و بدن عضلانی‌تر شده است.

رکابی قهرمانی شرافیت

در کل برنامه اصولی یک دوره فیتنس را می‌توان به دو بخش تقسیم‌بندی کرد:

بخش اول: لازم است با انجام تمریناتی خاص به عضلات فشار وارد شود. این کار با دمبل زدن و بلند کردن وزنه امکان‌پذیر است. با سوزاندن کالری بیش‌تر، بدن به سمت عضله‌سازی می‌رود.

بخش دوم: علاوه بر استفاده از لوازم مناسب از جمله رکابی ورزشی و … آن چه که اهمیت دارد، داشتن یک برنامه و رژیم غذایی مناسب است. دنبال کردن برنامه‌ای که در نهایت میزان انرژی و کالری دریافتی را کاهش دهد، اهمیت بسیار زیادی دارد. چربی‌سوزی و افزایش فعالیت بدنی تا حد بسیار زیادی در گرو داشتن یک برنامه و رژیم غذایی مناسب است. در ادامه در رابطه با مهم‌ترین فاکتورهایی که باید در برنامه غذایی یک ورزشکار فیتنس رعایت شود، صحبت می‌کنیم.

فاکتور اول؛ به رژیم غذایی خود پایبند باشید

دقت داشته باشید زمانی که یک برنامه رژیم غذایی را در دست دارید، تنها به این معنا نیست که باید خوردن خود را محدود کنید. بهتر است نگاهی فراتر به این موضوع داشته باشید. درست است که فکر کردن به این که چه چیزی را چه اندازه بخورید و یا این که چه چیزی را بپوشید (به عنوان مثال، تیشرت ورزشی مردانه، شلوار اسلش و …) اهمیت دارد، اما از آن مهم‌تر افکار مثبت‌تان است. با داشتن افکار مثبت، می‌توانید رژیم غذایی که شروع می‌کنید را به طور مستمر و اصولی ادامه دهید.

به شما قول می‌دهیم اگر از زاویه متفاوتی به همه چیز نگاه کنید، رژیم غذایی بهترین تأثیر ممکن را بر روی بدنتان خواهد داشت.

در دوره فیتنس، رژیم گرفتن را تنها به مدت زمان خاصی محدود نکنید. لازم است به طور پیوسته انجام شود. شاید اگر بگوییم آن را همانند یک سبک زندگی در نظر بگیرید، پذیرفتن همه چیز راحت‌تر باشد. به عنوان آخرین نکته در این بخش، تمرکز خود را برای رسیدن به اندامی ایده‌آل حفظ کنید و فراموش نکنید که آمادگی ذهنی و روحی شما، می‌تواند به شما کمک کند در طول مسیر، بهترین عملکرد را داشته باشید.

زمانی که به اندام ایده‌آل خود برسید، پوشیدن ست‌های ورزشی از جمله تیشرت ورزشی، اسلش و … هم حس و حال بهتری دارد. چرا که اکنون اندامی خوش فرم دارید که اعتماد به نفستان را چند برابر کرده است.

فاکتور دوم؛ درشت مغذی ها را از برنامه غذایی خود حذف نکنید

شرافیت در این باره می‌گوید:

چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها در لیست درشت مغذی‌هایی قرار دارند که چگونگی مصرف آن‌ها برای یک ورزشکار فیتنس، اهمیت بسیار زیادی دارد. نیازهای بدن از طریق مصرف درشت مغذی‌ها برطرف می‌شود. در ادامه بدن چربی‌سوزی را برای ایجاد عضله انتخاب می‌کند. البته در این میان بسیار مهم است که شما چگونه عمل کنید.

منبع اصلی انرژی را می‌توان چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها دانست. اما نباید فراموش کنید که عضله‌سازی توسط پروتئین‌ها انجام می‌شود. این که چه مقدار درشت مغذی مصرف کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا با مصرف درست آن‌ها، می‌توانید به اندام ایده‌آل خود برسید. نه تنها در دوره فیتنس، بلکه به طور کلی زمانی که از چربی، کربوهیدرات و پروتئین استفاده کنید، فرصت بازسازی مجدد را در اختیار بدنتان قرار داده‌اید.

چند توصیه مهم برای آن که از دوره فیتنس خود بهترین نتیجه را بگیرید و زمانی که رکابی ورزشی شیکی را به تن دارید، از اندام ایده آل تان لذت ببرید

پیش از این در رابطه با فیتنس نچرال صحبت کردیم. در رابطه با سیستم تمرین کردن فیتنس نچرال، چند توصیه مهم را در ادامه شرح می‌دهیم:

در صورتی که هدف نهایی‌تان آماده شدن برای مسابقات است، لازم است شدت ورزش‌های هوازی خود را افزایش دهید. می‌توانید از ورزش‌های هوازی از جمله بوکس، شنا، دوچرخه سواری و … استفاده کنید. لازم به ذکر است که شدت و مدت زمان انجام این تمرینات به سیستم بدنی‌تان بستگی دارد. در نتیجه برای آن که آسیبی نبینید، بهتر است مربی خصوصی، همراهی‌تان کند.

همان طور که پیش از این هم اشاره کردیم، مصرف کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها برای بدن لازم است. در صورتی که می‌خواهید به عنوان یک حرفه‌ای عمل کنید، بهتر است کربوهیدرات‌ها را در طول روز استفاده کنید و هر چه رو به جلو می‌روید، مصرف آن‌ها را کم‌تر کنید و سعی کنید از پروتئین بیش‌تری استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود در کنار تمام وعده‌های غذایی‌تان، مصرف سبزیجات را فراموش نکنید. سبزیجات سرشار از فیبرند و باعث می‌شوند که در طول روز، احساس سیری داشته باشید.

و اما در پایان تمام تلاش‌هایی که می‌کنید، بدنی سالم و اندامی خوش فرم را برای خود به ارمغان می‌آورید. پوشیدن یک رکابی ورزشی به همراه شلوارک، می‌تواند استایل بسیار زیبایی برایتان بسازد که حس خوشایند و اعتماد به نفس بالایی را درونتان ایجاد کند.

اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه ی فیتنس به ذهنتان میرسد چیست؟ ورزش به چه معنی است؟ آیا رشته ی فیتنس نوعی ورزش است؟ در این مقاله از سایت لباس ورزشی شرافیت تلاش شده است تا با توضیحات، مقایسه ها و تفسیرات مختلف از رشته ی فیتنس، شما را بیشتر با دنیای باشگاه های ورزشی، دمبل ها و تردمیل های صف در صف در سالن هایی پوشیده شده از آینه های قدی، آشنا کنیم و در آخر به جواب سوال فیتنس چیست برسیم ؟

فیتنس

بر اساس فرهنگ لغت، ورزش به عنوان “فعالیتی که نیاز به مهارت یا قدرت جسمی دارد و اغلب ماهیتی رقابتی دارد” تعریف می شود.

رشته ی فیتنس، مملوء از تمرینات مختلف برای عضلات متفاوت بدن است، از عضلات سینه، شکم و بازو گرفته تا عضلات مچ و گردن، و روشن است که برای انجام این تمرینات به قدرت بدنی نیاز دارید. هزاران تمرین وجود دارد که شما را مجبور می کند بدن خود را تحت فشار قرار دهید، باکس جامپ، شنا یا پرس سینه از انواع این تمارین هستند.

به طور کلی، شما بدن خود را تحت فشار قرار می دهید تا قویتر شود و در هر تمرین و با هر بهبود توانایی فیزیکی، با خود رقابت می کنید.

در رشته ی ورزشی فیتنس، برنده همیشه شما هستید.

 • اهداف فیتنس

هر ورزشی و به طور کلی هر فعالیتی اهداف و نتایجی را در پی دارد. در صورت داشتن چه تصمیماتی فیتنس را به عنوان رشته ی ورزشی خود انتخاب کنم؟ اگر شما هم در انتخاب کردن این رشته به عنوان بخشی از زندگیتان مردد هستید، تیم لباس ورزشی شرافیت شما را به خواندن ادامه ی این مقاله دعوت می کند.

 • چربی های اضافه ی خود را بسوزانید

سوزاندن چربی ها و ساخت بافت های عضلانی در نتیجه ی سوخت و ساز بدن یکی از اهداف افراد در انتخاب رشته ی ورزشی فیتنس است. در کنار تمارین ویژه ای که تنها برای شما شخصی سازی میشوند، میتوانید رژیم غذایی مختص خود را نیز داشته باشید که در آن سطح قند، پروتئین و ویتامین های مورد نیاز بدنتان توسط مربی مجرب اندازه گرفته شده و بر اساس آن رژیم غذایی مناسب شما مشخص خواهد شد.

نباید های بدنسازی
نباید های بدنسازی

کاری که باید انجام دهید در دو عبارت خلاصه میشود: مقاومت سخت و تمرین تدریجی. با جدیت تمرین کنید، با مستند کردن و نوشتن تمارینتان حساب دقیق تلاش و مقاومت خود را داشته باشید تا در جلسه بعد، به حجم تمارین خود بیفزایید. به اندازه ی کافی استراحت کنید و مواد مغذی را به بدن خود برسانید تا رشد و قدرت ایجاد شود.

فیتنس و بدنسازی
عضله سازی و فیتنس
 • استقامتتان را بیشتر کنید

در بازه های 20-30 دقیقه ای تمارین با سطح بالا و ممتد داشته باشید. از روئینگ، استپر یا دستگاه دیگر استفاده کنید، تمرینات بوت کمپ انجام دهید. هر کاری میکنید، خود را تحت فشار قرار دهید. ضربان قلب خود را بالا ببرید و سختی موقتی که تجربه خواهید کرد را تحمل کنید.

بدنسازی
فیتنس چیست
 • انعطاف پذیری خود را افزایش دهید

مطالعه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان میدهد که اضافه وزن به شدت با دامنه حرکات مفصل مرتبط است. ژنتیک و ویژگی های انتسابی شما تواناییتان را در انعطاف پذیری مفصل محدود می کنند. ساختار اسکلتی شما -از جمله استخوان، رباط و تاندون – دامنه حرکتی بالقوه شما را در هر مفصل تعیین می کند. بنابراین، برای به حداکثر رساندن پتانسیل خود، حرکات کششی ایستا و حرکات کششی PNF را طبق اصول و با برنامه انجام دهید.

شرافیت
انعطاف پذیری و فیتنس
 • انواع تمارین در فیتنس

در اینجا چند نمونه از تمارینی که در ورزش فیتنس انجام میشود را توضیح میدهیم:

تمرینات دایره ای(circuits): در برنامه ریزی یک تمرین دایره ای معمولی انواع گسترده‌ای از حرکات و وسایل سبک، دمبل، هالتر و دستگاه‌های تمرین قدرتی می‌توانند به کار گرفته شوند.

دایره ممکن است کوتاه مدت (6 تا 9 ایستگاه)، میان مدت (9 تا 12 ایستگاه) و یا بلند مدت (12 تا15 ایستگاه) باشد و با توجه به تعداد ایستگاه‌ها ممکن است چندین بار تکرار شود. برای تصمیم گیری در مورد تعداد دایره‌ها و تکرارها در هر ایستگاه و مقدار بار باید سطح آمادگی شخص را در نظر بگیریم.

تمرینات اینتروال یا متناوب(Intervals): نوعی از تمرینات هستند که از نظر زمانی طولانی مدت و از نظر شدت فعالیت سطح بالائی دارند . آنچه شاخص این نوع تمرین است زمان های کوتاه استراحت در بین ست های تمرینی شدید و تکرار پیوسته ی این زنجیره است.

پلایومتریک (Plyometric): تمرینی است جهت افزایش توانایی فرد در ترکیب سرعت و قدرت. در اثر تمرین پلایومتریک ورزشکار شروعی سریع تر و تغییر جهتی تند ترخواهد داشت.

دوی استقامتی (Tempo Run): این روش دوندگی سبب افزایش استقامت بدن می شود. در این مدل اسید لاکتیک به آرامی جذب عضلات شده و لذا در مدت زمان کوتاه احساس خستگی نمی کنید.

انواع ورزش
ورزش حرکتی
 • مزایای فیتنس
 • عالی برای حفظ انگیزه و ثبات قدم
 • بهبود خواب
 • بهبود دستگاه ایمنی
 • کاهش احتمال و خطر انواع سرطان ها
 • کمک به مبارزه با افسردگی و اضطراب
 • تقویت عزت نفس، تماشای نتیجه دادن سخت کوشی و دستیابی به اهداف، اعتماد به نفس را افزایش می دهد. دستیابی به یک هدف ورزشی یا تناسب اندام، شما را برای رسیدن به اهداف دیگری که تعیین کرده اید ترغیب می کند.
 • افزایش سطح انرژی بدن
 • کاهش فشار خون، فعالیت های بدنی قلب و عروق شما را سالم نگه می دارد و به جلوگیری از فشار خون کمک می کند.
 • تناسب اندام، شرکت در فعالیت های هوازی -مانند دویدن یا دوچرخه سواری- می تواند توانایی بدن شما را در انتقال و استفاده از اکسیژن در ریه ها و خون بهبود بخشد.
 • کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت
 • تقویت سیستم اسکلتی عضلانی، مفاصل شما پایدارتر می شوند و احتمال خونریزی و درد کمتری خواهید داشت.
 • بدنسازی
 • فیتنس یک ورزش است، ورزشی که میتواند بر اساس مهارت ها و توانایی های شما شخصی سازی شود، بنابراین یادتان باشد که به بدن خود گوش دهید. اگر مرتبا احساس خستگی یا درد می کنید، ممکن است در تمارینتان زیاده روی کرده باشید. مطمئن باشید که از بدن و تجهیزات خود بصورت ایمن استفاده می کنید. آنچه می خورید و می نوشید نیز مهم است. آب مهمترین ماده مغذی برای افراد فعال است. قبل، حین و بعد از تمرین آن را بنوشید.
 • به عنوان سخن آخر از شرافیت 

 •  در این ورزش این شما هستید که باید با خودتان در رقابت باشید،‌ با اراده باشید و برای سلامتی جسمی و روحی و همچنین تناسب اندام خود، نهایت تلاشتان را بکنید.سالم و سلامت باشید.
 • تیم لباس ورزشی شرافیت  با هدف کیفیت بالا در محصولات به تولید انواع لباس بدنسازی و لوازم بدنسازی پرداخته است . با لوازم و لباس های برند شرافیت میتونید با خیال راحت ورزش کنید.برای دیدن مدل های شرافت به لینک زیر وارد بشید. 

فیتنس چیست ؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم