فیتنس چیست ؟

فیتنس

فیتنس چیست ؟ اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه ی فیتنس به ذهنتان میرسد چیست؟ ورزش به چه معنی است؟ آیا رشته ی فیتنس نوعی ورزش است؟ در این مقاله از سایت لباس ورزشی شرافیت تلاش شده است تا با توضیحات، مقایسه ها و تفسیرات مختلف از رشته ی فیتنس، شما را بیشتر با دنیای باشگاه های ورزشی، دمبل ها و تردمیل های صف در صف در سالن هایی پوشیده شده از آینه های قدی، آشنا کنیم و در آخر به جواب سوال فیتنس چیست برسیم ؟

فیتنس
لباس فیتنس

بر اساس فرهنگ لغت، ورزش به عنوان “فعالیتی که نیاز به مهارت یا قدرت جسمی دارد و اغلب ماهیتی رقابتی دارد” تعریف می شود.

رشته ی فیتنس، مملوء از تمرینات مختلف برای عضلات متفاوت بدن است، از عضلات سینه، شکم و بازو گرفته تا عضلات مچ و گردن، و روشن است که برای انجام این تمرینات به قدرت بدنی نیاز دارید. هزاران تمرین وجود دارد که شما را مجبور می کند بدن خود را تحت فشار قرار دهید، باکس جامپ، شنا یا پرس سینه از انواع این تمارین هستند.

به طور کلی، شما بدن خود را تحت فشار قرار می دهید تا قویتر شود و در هر تمرین و با هر بهبود توانایی فیزیکی، با خود رقابت می کنید.

در رشته ی ورزشی فیتنس، برنده همیشه شما هستید.

فیتنس و بدنسازی
 • اهداف فیتنس

هر ورزشی و به طور کلی هر فعالیتی اهداف و نتایجی را در پی دارد. در صورت داشتن چه تصمیماتی فیتنس را به عنوان رشته ی ورزشی خود انتخاب کنم؟ اگر شما هم در انتخاب کردن این رشته به عنوان بخشی از زندگیتان مردد هستید، تیم لباس ورزشی شرافیت شما را به خواندن ادامه ی این مقاله دعوت می کند.

 • چربی های اضافه ی خود را بسوزانید

سوزاندن چربی ها و ساخت بافت های عضلانی در نتیجه ی سوخت و ساز بدن یکی از اهداف افراد در انتخاب رشته ی ورزشی فیتنس است. در کنار تمارین ویژه ای که تنها برای شما شخصی سازی میشوند، میتوانید رژیم غذایی مختص خود را نیز داشته باشید که در آن سطح قند، پروتئین و ویتامین های مورد نیاز بدنتان توسط مربی مجرب اندازه گرفته شده و بر اساس آن رژیم غذایی مناسب شما مشخص خواهد شد.

نباید های بدنسازی
نباید های بدنسازی

کاری که باید انجام دهید در دو عبارت خلاصه میشود: مقاومت سخت و تمرین تدریجی. با جدیت تمرین کنید، با مستند کردن و نوشتن تمارینتان حساب دقیق تلاش و مقاومت خود را داشته باشید تا در جلسه بعد، به حجم تمارین خود بیفزایید. به اندازه ی کافی استراحت کنید و مواد مغذی را به بدن خود برسانید تا رشد و قدرت ایجاد شود.

فیتنس و بدنسازی
عضله سازی و فیتنس
 • استقامتتان را بیشتر کنید

در بازه های ۲۰-۳۰ دقیقه ای تمارین با سطح بالا و ممتد داشته باشید. از روئینگ، استپر یا دستگاه دیگر استفاده کنید، تمرینات بوت کمپ انجام دهید. هر کاری میکنید، خود را تحت فشار قرار دهید. ضربان قلب خود را بالا ببرید و سختی موقتی که تجربه خواهید کرد را تحمل کنید.

بدنسازی
فیتنس چیست
 • انعطاف پذیری خود را افزایش دهید

مطالعه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان میدهد که اضافه وزن به شدت با دامنه حرکات مفصل مرتبط است. ژنتیک و ویژگی های انتسابی شما تواناییتان را در انعطاف پذیری مفصل محدود می کنند. ساختار اسکلتی شما -از جمله استخوان، رباط و تاندون – دامنه حرکتی بالقوه شما را در هر مفصل تعیین می کند. بنابراین، برای به حداکثر رساندن پتانسیل خود، حرکات کششی ایستا و حرکات کششی PNF را طبق اصول و با برنامه انجام دهید.

شرافیت
انعطاف پذیری و فیتنس
 • انواع تمارین در فیتنس

در اینجا چند نمونه از تمارینی که در ورزش فیتنس انجام میشود را توضیح میدهیم:

تمرینات دایره ای(circuits): در برنامه ریزی یک تمرین دایره ای معمولی انواع گسترده‌ای از حرکات و وسایل سبک، دمبل، هالتر و دستگاه‌های تمرین قدرتی می‌توانند به کار گرفته شوند.

دایره ممکن است کوتاه مدت (۶ تا ۹ ایستگاه)، میان مدت (۹ تا ۱۲ ایستگاه) و یا بلند مدت (۱۲ تا۱۵ ایستگاه) باشد و با توجه به تعداد ایستگاه‌ها ممکن است چندین بار تکرار شود. برای تصمیم گیری در مورد تعداد دایره‌ها و تکرارها در هر ایستگاه و مقدار بار باید سطح آمادگی شخص را در نظر بگیریم.

تمرینات اینتروال یا متناوب(Intervals): نوعی از تمرینات هستند که از نظر زمانی طولانی مدت و از نظر شدت فعالیت سطح بالائی دارند . آنچه شاخص این نوع تمرین است زمان های کوتاه استراحت در بین ست های تمرینی شدید و تکرار پیوسته ی این زنجیره است.

پلایومتریک (Plyometric): تمرینی است جهت افزایش توانایی فرد در ترکیب سرعت و قدرت. در اثر تمرین پلایومتریک ورزشکار شروعی سریع تر و تغییر جهتی تند ترخواهد داشت.

دوی استقامتی (Tempo Run): این روش دوندگی سبب افزایش استقامت بدن می شود. در این مدل اسید لاکتیک به آرامی جذب عضلات شده و لذا در مدت زمان کوتاه احساس خستگی نمی کنید.

انواع ورزش
ورزش حرکتی
 • مزایای فیتنس
 • عالی برای حفظ انگیزه و ثبات قدم
 • بهبود خواب
 • بهبود دستگاه ایمنی
 • کاهش احتمال و خطر انواع سرطان ها
 • کمک به مبارزه با افسردگی و اضطراب
 • تقویت عزت نفس، تماشای نتیجه دادن سخت کوشی و دستیابی به اهداف، اعتماد به نفس را افزایش می دهد. دستیابی به یک هدف ورزشی یا تناسب اندام، شما را برای رسیدن به اهداف دیگری که تعیین کرده اید ترغیب می کند.
 • افزایش سطح انرژی بدن
 • کاهش فشار خون، فعالیت های بدنی قلب و عروق شما را سالم نگه می دارد و به جلوگیری از فشار خون کمک می کند.
 • تناسب اندام، شرکت در فعالیت های هوازی -مانند دویدن یا دوچرخه سواری- می تواند توانایی بدن شما را در انتقال و استفاده از اکسیژن در ریه ها و خون بهبود بخشد.
 • کاهش خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت
 • تقویت سیستم اسکلتی عضلانی، مفاصل شما پایدارتر می شوند و احتمال خونریزی و درد کمتری خواهید داشت.
 • بدنسازی
 •  

  فیتنس یک ورزش است، ورزشی که میتواند بر اساس مهارت ها و توانایی های شما شخصی سازی شود، بنابراین یادتان باشد که به بدن خود گوش دهید. اگر مرتبا احساس خستگی یا درد می کنید، ممکن است در تمارینتان زیاده روی کرده باشید. مطمئن باشید که از بدن و تجهیزات خود بصورت ایمن استفاده می کنید. آنچه می خورید و می نوشید نیز مهم است. آب مهمترین ماده مغذی برای افراد فعال است. قبل، حین و بعد از تمرین آن را بنوشید.

   

   

 • به عنوان سخن آخر از شرافیت 

 •  در این ورزش این شما هستید که باید با خودتان در رقابت باشید،‌ با اراده باشید و برای سلامتی جسمی و روحی و همچنین تناسب اندام خود، نهایت تلاشتان را بکنید.

  سالم و سلامت باشید.

 • تیم لباس ورزشی شرافیت  با هدف کیفیت بالا در محصولات به تولید انواع لباس بدنسازی و لوازم بدنسازی پرداخته است . با لوازم و لباس های برند شرافیت میتونید با خیال راحت ورزش کنید.

  برای دیدن مدل های شرافت به لینک زیر وارد بشید. 

  لباس ورزشی شرافیت 

  لباس ورزشی شرافیت
  لباس ورزشی و لباس بدنسازی و لوازم بدنسازی شرافیت