تیشرت اورسایز به سبک مختلف از کجا آغاز شد ؟

تیشرت اورسایز زنانه به سبک مختلف از کجا آغاز شده است؟ یکی از استایل های محبوب در میان افراد به ویژه نوجوانان، پوشیدن لباس های اورسایز می باشد که در صورتی که چیدن یک اوت فیت خوب با این لباس ها به خوبی انجام شود، از زیباترین استایل ها خواهد بود. با توجه به محبوبیت تیشرت های اور سایز به خصوص در فصول گرم سال، می خواهیم در این مقاله از شرافیت به داستان تیشرت های اورسایز بپردازیم و بررسی کنیم که این نوع از تیشرت های گشاد دخترانه از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته اند. در ادامه همراه ما باشید.

تاریخچه تیشرت های اورسایز زنانه

جالب است بدانید که تاریخچه تیشرت های اورسایز به قرن 19 میلادی و زمان جنگ آمریکا و مکزیک باز می گردد. به طور کلی تیشرت ها در ابتدا به عنوان زیرپوش سربازان نیروی دریایی ایالات آمریکا مورد استفاده قرار می گرفتند اما کم کم پا به دنیای مد و فرهنگ آمریکا گذاشتند.

تا قبل از برگزاری جنگ جهانی اول، لباس های تنگ و فیت، از جایگاه خوبی در مد و فشن شوها برخوردار بودند و طبقه های ثروتمند و مرفع جامعه غالبا لباس های تنگ بر تن داشتند و این فقیران و افراد کم درآمد جامعه بودند که از لباس های گشاد استفاده می کردند.

پس از جنگ جهانی اول، تغیرات بسیاری در طراحی لباس ها ایجاد گردید، به طوری که جنگ با خود ورشکستگی و فشار اقتصادی را به همراه داشت و همین موضوع سبب فقر بیشتر اقشار مختلف جامعه شد. کشته شدن پدران و مردان خانواده، پای زنان را به محیط های کار باز کرد و آن ها مجبور بودند برای امرار معاش کار کنند و در پول هایشان صرفه جویی داشته باشند.

در سال 1920 میلادی که زنان در اروپا و آمریکا توانستند حق رای داشته باشند، نگرش آن ها نیز دستخوش تغییر شده بود؛ کوکو شنل در چنین شرایطی برای اینکه زنان بتوانند آزادانه و بدون مزاحمت لباس های تنگ و بلند کار کنند، لباس های گشاد را معرفی کرد. توجه به تیشرت های اورسایز به اندازه ای گسترش یافت که در سال 1980 به عنوان معیار زیبایی مورد بررسی قرار گرفت.

آغاز طراحی و تولید انواع تیشرت اورسایز زنانه

بین جنگ جهانی اول و دوم، به دلیل قفر و تهی دستی جامعه، افراد از لباس های گشاد استقبال بیشتری داشتند. در آغاز دهه 30، اقتصاد نیز رونق بیشتری گرفته بود و همین موضوع سبب شد که اهالی مد اقدام به طراحی لباس های گشاد و اورسایز نمایند.

با قدرت گرفتن صنعت نساجی، پارچه های متفاوتی تولید شد؛ از همین رو بزرگ ترین شرکت های آمریکایی تولید تیشرت های اورسایز زنانه را آغاز کردند. به طوری که کمتر کسی از لباس های جذب و فیت استفاده می کرد. اما با شروع جنگ جهانی دوم اثری از مد باقی نماند.

اورسایز، استایلی برای تمام دوران‌ ها

پس از جنگ جهانی دوم، مجددا در دهه 60 استفاده از تیشرت های اور سایز و لانگ به اوج خود رسید و زنان از تونیک ها و پیراهن های گشاد به همراه شلوار جین و … استفاده می کردند که به آیتم نمادین فرهنگ هیپ هاپ نیز مبدل شده بود.

در دهه 80 میلای، شرکت نایک اقدام به تولید تیشرت های اورسایزی نمود که لوگوی نایک در جلوی آن قرار داشت. از همان دهه 80 و اوج این تیشرت های اورسایز زنانه در اواخر دهه 90، چاپ ها در جلوی تیشرت های گشاد دخترانه رواج پیدا کرده است و غالبا هدف از آن ها نیز پیام های اعتراضی می باشد.

استفاده از تیشرت های اورسایز در دهه 90 میلادی، موج دیگری از محبوبیت را نیز تجربه کرد، به طوری که ستارگان هیپ هاپ مدی را برای لباس های ورزشی استفاده کردند که امروزه نیز طرفداران بسیاری دارد.

دوران بعدی اوج استایل اورسایز، در آغاز قرن بیست و یکم بود که طرفداران هیپ هاپ زیاد شدند و به تیعیت از ستارگان هیپ هاپ استایل اور سایز را برای خود انتخاب کردند. در آن زمان نیز شرکت تیم برلند با ارائه لباس های آزاد و بسیار راحت، توجه مشتریان را به خود جلب کرده بود.

لباس های اورسایز در ایران

سبک اورسایز در مدت زمان کوتاهی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت و در کشورهای مختلف با سنت ها و فرهنگ های متفاوت، جایگاه خود را پیدا کرد.

در حالی که در دنیای مد اروپا، استفاده از پیراهن های شیفون و ماکسی های آزاد رواج داشت، در ایران نیز شاهد استفاده افراد مختلف از لباس های اور سایز بودیم که اغلب افراد مانتوهای گشاد اپل دار دهه 60 را به یاد می آورند.

تیشرت اورسایز زنانه

اگر بخواهیم معنای لغوی تیشرت اورسایز زنانه را بیان کنیم، باید بگوییم که کلمه “اور” به معنای بزرگ و کلمه “سایز” به معنای اندازه می باشد و تیشرت اورسایز به تیشرتی اشاره دارد که بزرگ تر از اندازه فرد باشد.

بهتر است برای ایجاد یک اوت فیت جذاب، تیشرت اورسایز زنانه یک و یا دو سایز بزرگ تر از سایز فرد انتخاب شود؛ چراکه بیش از اندازه بزرگ بودن تیشرت به خصوص برای افراد لاغر، منجر به ایجاد یک استایل شلخته خواهد شد.

ویژگی های تیشرت اورسایز زنانه

تیشرت های اورسایز زنانه و تیشرت گشاد دخترانه به لباسی گفته می شود که سایز و فرم لباس بزرگ تر از حد معمول است. این تیشرت ها در کم ترین حد یک سایز و در بیشترین حد چهار سایز بزرگ تر از سایز فرد هستند.

طراحی تیشرت های اورسایز زنانه در فرم های آستین کوتاه، آستین سه ربع و آستین بلند انجام می شود و قد آن ها نیز متغیر است؛ به طوری که قد برخی تیشرت های لانگ تا زانو نیز می رسد.

جالب است بدانید که تیشرت های اورسایز زنانه از آیتم های اصلی سبک استایل خیابانی (street style) می باشند و جوانان بسیاری علاقه مند به این سبک هستند.

تیشرت اورسایز و یا تیشرت پلاس سایز

بسیاری از افراد لباس ها و تیشرت های اورسایز زنانه را با لباس های پلاس سایز اشتباه می گیرند، در حالی که این دو دارای تفاوت های بسیاری با یکدیگر هستند.

لباس های پلاس سایز برای افراد سایز بزرگ طراحی می شوند، در حالی که لباس های اورسایز لباس هایی هستند که گشاد و راحت می باشند و تمامی افراد و کسانی که لاغر هستند و یا هیکل متوسطی دارند، می توانند از آن استفاده کنند.

بنابراین اگر می خواهید یک تیشرت اورسایز زنانه داشته باشید، نباید تیشرت معمولی سایز بزرگ خریداری کنید چراکه می تواند شما را چاق تر و پاهایتان را کوتاه تر نشان دهد. تیشرت های اورسایز دارای برش های هوشمندانه ای هستند که پس از پوشیدن آن ها ضمن اینکه بزرگ تر از سایز شما می باشند، اما در جای درست خود در بدن می نشینند.

اشخاصی که دارای سایز بزرگی هستند و وزنشان بالا می باشد، بهتر است از لباس های پلاس سایز استفاده کنند، چراکه استایل اورسایز برای افراد با سایز بزرگ چندان مناسب نیست.

 قوانین ست کردن تیشرت اورسایز زنانه

برای ایجاد یک استایل زیبا با استفاده از تیشرت های لانگ، نیاز است که به فاکتور های تاثیر گذار توجه داشته باشید. در ادامه به قوانین ست کردن تیشرت اورسایز زنانه اشاره کرده ایم:

  • تیشرت اورسایز خود را به خصوص اگر اندام لاغری دارید، نهایتا یک الی دو سایز بزرگ تر از سایز خود انتخاب کنید.
  • در صورتی که تیشرت اورسایز را برای استایل خود انتخاب کرده اید، بهتر است دیگر آیتم ها مناسب سایزتان باشد تا ظاهر متعادل تری داشته باشید. البته این موضوع سلیقه ای است و می توانید در کنار تیشرت لانگ از شلوار های جین، بگی، بالنی، بوی فرند و … استفاده نمایید.
  • اگر تیشرت شما اورسایز و لانگ است و همینطور دارای پترن ها و چاپ های شلوغ می باشد، بهتر است دیگر آیتم های ترکیبی با آن را ساده و بدون نقش و نگار انتخاب کنید.
  • در کنار تیشرت های اورسایز می توانید از اکسسوری های بزرگ استفاده کنید. گردن بند های بلند، دستبندها و انگشترهای درشت، کمربند و عینک برای این استایل بسیار مناسب و کاربردی می باشند.

استفاده از تیشرت ورزشی اورسایز زنانه در باشگاه

بسیاری مایل هستند از تیشرت های اورسایز به عنوان تیشرت ورزشی زنانه در باشگاه ها استفاده کنند؛ اما از آنجایی که در این تیشرت ها رطوبت باقی می ماند، چندان برای باشگاه مناسب نیستند.

استفاده از تیشرت های ورزشی اورسایز در باشگاه به دلیل اینکه دیرتر خشک می شوند، زمینه ای را برای رشد کپک، باکتری ها، قارچ های احتمالی و … فراهم می کنند و همین موضوع سبب می شود که بوی بد پوست بیشتر از حالت عادی شود.

البته این موضوع به معنای مناسب بودن لباس های بسیار چسبان برای تمرین نیست، فراموش نکنید برای هر ورزشی لازم است که از لباس مناسب با آن استفاده کنید؛ چراکه سایز لباس و اندازه بودن آن دارای تاثیر بسیاری بر کیفیت عملکرد شما در هنگام ورزش کردن خواهد بود.

لباس ورزشی زنانه

از جمله استایل هایی که بسیار راحت است و طرفداران بسیاری دارد، می توان به استایل های ورزشی اشاره کرد که در میان دختران و پسران نوجوان محبوب است.

برای ایجاد یک استایل ورزشی زنانه، می توانید از لباس وزرشی استفاده کنید و یا در کنار آیتم هایی که برای این استایل انتخاب نموده اید، از تیشرت های گشاد دخترانه و اورسایز نیز استفاده کنید. با استفاده از این استایل به راحتی می توان در جمع های دوستانه و صمیمی شرکت داشت. یک تیشرت اورسایز در کنار یک شلوار اسلش همراه با کتانی و عینک، استایل ورزشی مناسبی خواهد بود.

در این مقاله از شرافیت سعی کردیم ضمن بررسی تاریخچه های تیشرت های اورسایز، نکات مهمی در مورد این تیشرت های گشاد دخترانه نیز بیان کنیم. فراموش نکنید برای استایل کردن تیشرت های اورسایز هیچ قانونی وجود ندارد و انتظار شما از لباس پوشیدن، تعیین کننده آیتم های آن می باشد. در صورتی که مایل به خرید تیشرت های اورسایز و لانگ دخترانه و همینطور تیشرت ورزشی زنانه هستید، توصیه می شود وارد لینک ” لباس ورزشی زنانه ” شوید.

مورخان به ما می گویند که لباس های بزرگ یا گشاد برای اولین بار در دهه 1920 (در مد غرب) رواج یافت. نگرش های پس از جنگ تغییر کرد زیرا اولین زنان در کانادا و ایالات متحده حق رأی را به دست آوردند و به سر کار رفتند. کوکو شانل در خط مقدم جنبش خلاص شدن از شر سبک های سختگیرانه و نسل بندی شده نسل های قبل بود. آزادی از نظر جسمی در تناسب راحت لباس ها ظاهر شد و با آن مجموعه جدیدی از لباس های ایده آل ها برای همه به خصوص زنان به وجود آمد.

در وبلاگ آموزشی سایت لباس ورزشی شرافیت با ما همراه باشید.

نحوه  تکامل استایل های اورسایز

همان گونه که گفتیم فراگیری پوشیدن لباس‌های اورسایز بین دو جنگ جهانی اول و دوم بود. دلیل آن هم فقر و تهی دستی جامعه و همچنین راحتی زنان هنگام کار بود. تقریبا در آغاز دهه ۱۹۳۰ و بهبود اوضاع جنگ، اقتصاد شروع به رونق گرفت و تولیدی‌های لباس و اهالی مد فعالیت خود را شروع کردند. آن‌ها از فرصت استفاده کردند و اقدام به طراحی کلاه‌، شلوار و پیراهن های بلند اورسایز کردند. اگر سری به کالکشن های آن زمان مراجعه کنید می بینید که اغلب افراد مخصوصا بانوان از پیراهن های بلند و گشاد با کلاه‌های بزرگ استفاده می کردند.

استایل اورسایز به قدری همه‌گیر شده بودند که در واقع باعث انقلاب در دنیای مد و فشن به راه افتاده بود. قبل از شروع جنگ مردم با به تن کردن لباس های  اورسایز مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفتند، اما این بار با به تن کردن لباس‌های چسبان و تنگ مسخره می شدند. با پیشرفت صنعت مد در لباس‌های دیگری مانند کت، پیراهن و ژاکت‌ها هم نیز تغییراتیی صورت گرفت که با استایل های اورسایز دیگر بهتر هماهنگ میشد. کمی بعد که جنگ دوم جهانی آغاز شد و سراسر اروپا و جهان به رکود تجاری رسیدند. به طوری که دیگر کسی جز جنگ و نجات جان خود به مساله  دیگری فکر نمی‌کرد. مزون های لباس تبدیل به مخروبه شدند و دیگر اثری از مد به جا نمانده بود.

پایان جنگ و تولد دوباره استایل های اورسایز

پس از جنگ در دهه ۱۹۶۰ و ب بعد از آن دهه ۱۹۹۰ استایل های اورسایز به دنیای مد برگشتند. در دهه ۱۹۶۰ که سبک لباس‌ها تغییرات اساسی کرده بودند، با ورود پیراهن‌های ماکسی آزاد این تغییرات بیشتر به چشم آمد. در دهه ۱۹۷۰ م لباس های اورسایز خود را با شلوارهای گشاد و آزاد و کت‌های اپُل‌ دار استایل می کردند. این تحولی بزرگ در دنیای مد به راه انداخت. این سبک تقریبا در همان زمان و قبل از انقلاب وارد ایران شد، با این تفاوت که زنان بجای پوشیدن کت‌های اپُل‌دار از مانتوها پیروی می کردند.

تیشرت سایز بزرگ زنانه شرافیت

قرن ۲۱ و تحول سبک اورسایز

با ورود به قرن 21 رپرها و خواننده‌های هیپ هاپ بودند که سبک اورسایز را انتخاب و درجامعه برجسته تر کردند. اغلب افراد با دیدن کسانی که چنین لباس‌هایی بر تن می‌کردند ناخودآگاه به یاد رپرها می‌افتادند. اما این سبک محدود به قشر خاصی نبود و همه ی افراد با نگرش‌های مختلف می‌توانستند از این مد پیروی کنند. در دهه‌ی آغازین قرن 21 م مردم معتقد بودند که لباس‌های بگی باید هم در بالاتنه و هم در پایین تنه مشاهده شوند. به عبارتی دیگر اگر کسی شلوار بگی استفاده می‌کرد باید یک پیراهن یا تیشرت بگی هم می‌پوشید. اما طراحان لباس با معرفی استایلی جدید باعث تغییر در این تفکر شدند. به شکلی که در شو روم ها یا رویدادهای مهم دنیای فشن مدل‌ها با تی شرت‌های بگی و شلوارهای تنگ این تابو را شکستند.

آیا می توان یک پیراهن بگی در باشگاه پوشید؟

دلیل مهمی که شما هرگز نباید در ورزشگاه یک تی شرت بگی (گشاد) بپوشید این است که در این تی شرت ها رطوبت در بافت لباس باقی می ماند و دیر خشک می شود، همین موضوع باعث رشد کپک ها، باکتری ها و قارچ های احتمالی موجود در هوا می شود. آن ها در محیط لباس مرطوب تکثیر شوند و پوست شما را بیشتر تحریک کرده و باعث بوی بد پوست می‌شوند.

لباس ورزشی زنانه شرافیت

تیشرت اورسایز و استایل ورزشی

استایل ورزشی یکی از استایل‌های راحت و پر طرفدار در میان جامعه به خصوص برای پسران نوجوان است. در میان دختران، تیشرت و پلوشرت زنانه محبوبیت بیشتری دارد. شما با انتخاب این استایل می‌توانید در موقعیت‌های متفاوت، خوب به نظر برسید. اگر گزینه های ورزشی خود را با تی شرت اورسایز استایل کنید، به راحتی می توانید در مکان‌های دوستانه و صمیمی با این استایل حضور داشته باشید. به طور مثال با پوشیدن یک تی شرت سفید بلند و یک لگ ورزشی مشکی به همراه یه جفت کفش کتانی سفید یک استایل شیک و راحت درست کنید.

طرفداران تی ‌شرت‌های اورسایز می توانند آن را با یک شلوار اسلش، یا یک جفت کتانی و عینک که باعث هارمونی در استایل شما می شوند، هماهنگ کنید.

از لباسهای بسیار چسبان یا خیلی بزرگ  حین تمرین بپرهیزید

برای هر رشته‌های ورزشی، لباس‌های مخصوصی آن طراحی شده است. مثلا اگر رشته دوچرخه سواری را دنبال کنید، باید از شلوار جذب استفاده نمایید در حالی که لباس مناسب برای یوگا باید از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد و امکان حرکات کششی را به فرد بدهد.

تاثیر سایز لباس و اندازه بودن آن بر کیفیت عملکرد ورزشکار تاثیر مهمی دارد. مثلا یک شلوارک ورزشی که اصولی انتخاب شده در هنگام انجام حرکت جهشی، بالا و پایین نمی‌رود و دور کمر گره نمی خورد. یک کلاه ورزشی مناسب نباید دور سر مجکم قرار بگیرید و در عین حال هنگام حرکات جهشی نباید از سر بیفتد.

تحقیقات نشان می دهد اغلب مردان لباس‌های ورزشی خود را با سایز غلط تهیه می کنند. علت آن خرید از حراجی‌ها و ناقص بودن سایزها بود. مثلا خرید یک تیشرت ورزشی مردانه یا یک اسلش ورزشی مردانه با ۷۰ درصد تخفیف بسیار هیجان انگیز و خوشحال کننده است اما عدم استفاده راحت از آن خیلی زود شما را دل زده خواهد کرد. بنابراین از لباس‌های ورزشی بسیار چسبان یا خیلی بزرگ برای تمرینات ورزشی دوری کنید. چون لباس های تنگ مانع اجرای صحیح حرکات ورزشی خواهد شد و لباس های اورسایز با دست و پا گیر بودن خود و عدم جذب صحیح تعریق و سنگین شدن آن، شما را خیلی زود خسته و کم توان می کند.

هدبند ورزشی شرافیت

اورسایز بپوشید نه تی شرت معمولی سایز بزرگ!

تیشرت های اورسایز امروزه در بین پسران بسیار محبوب است و بدن شک دلیل آن احساس راحتی بسیار زیادی است که این نوع لباس ها به همراه دارند. برخی افراد تیشرت های سایز بزرگتر می پوشند که این کار، صحیح نیست. اگر پیرو این ترندها هستید حتما باید تی شرت هایی که واقعا اورسایز هستند خریداری کنید. چون این نوع تی شرت ها با برس های هوشمندانه طراحی شده اند که این قابلیت را دارند که در جای درست خود روی بدن شما قرار بگیرند و که این برش ها باعث زیبایی استایل شما خواهند شد. در صورتی که اگر تیشرت معمولی با سایز بزرگتر شما را چاق و پاهایتان را کوتاه تر از چیزی که واقعا هستید نشان می دهد.

در دنیای مدرن، بازار پوشاک و استایل ورزشی با حجم زیادی از اقلام لباس برای انواع فعالیت های ورزشی و محیط های متفاوت اشباع شده است. بنابراین کاملا عادی است که حین تلاش برای انتخاب متریال با کیفیت و  مناسب، غرق شوید. هنگام انتخاب یک ست ورزشی اختصاصی، نوع متریال و ترکیبات آن، اصلی ترین گزینه ای باشد که باید به آن فکر کنیم. زیرا تنها ظاهر زیبا و چشم نواز نمی تواند تمام نیازهای ما در باشگاه یا تمرینات سنگین برطرف سازد.

با در نظر گرفتن نکات یاد شده دقت داشته باشید که لباس ورزشی زنانه یا لباس ورزشی مردانه، هر دو باید دارای سایز مناسب و راحتی داشته باشند و صرفا ترند بودن برخی لباس های ورزشی دلیل محکمی برای استفاده از آن ها نیست. دقت کنید که جنس مناسبی با توجه به رشته ای که در آن فعالیت می کنید انتخاب کنید که فرآیند جذب رطوبت و تنظیم دمای بدن را به بهترین شکل انجام دهد.

تیشرت اورسایز به سبک مختلف از کجا آغاز شد ؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم