چرا ورزش را شروع نمیکنیم ؟

زمانی که شروع به انجام دادن تمرینات ورزشی خود می کنید با افزایش وزن خود مواجه می شوید. به همین خاطر تعجب کرده و یا درمانده شده اید. امکان دارد فکر کنید که تمرینات را اشتباه انجام می­هید و یا مسیر اشتباهی در پیش گرفته اید. اما باید به این تکته اشاره کرد که اینگونه نیست. افزایش وزن در هفته های اول دلایل مشخصی دارد. در این مقاله علل این موضوع  را مورد بررسی قرار می دهیم.

افزایش چربی، عضله یا آب؟!

اول باید بفهمید که دلیل بالارفتن وزن شما میتواند عضله‌سازی، بالارفتن حجم آب بدن و یا چربی ها باشد.

  1. عضلات شما نسبت به چربی ها تراکم زیادی دارند. همچنین آنها جای کمتری می گیرند. امکان دارد زمانی که شما در حال انجام دادن تمرینات شدید هستید، از لحاظ ظاهری لاغر شوید، اما وزن‌تان بالا میرود.

 

لوازم بدنسازی شرافیت را میتوانید با بهترین قیمت از شرافیت تهیه کنید
لوازم بدنسازی شرافیت
زانوبند کشی شرافیت
  1. دلیل دیگری که برای این مسئله وجود دارد این است که آب ها در ماهیچه ها ذخیره می­شود. طبق این نظریه بدن ما آب زیادی را در ماهیچه ها جای گذاری می کند. به این وسیله میتوانند قند لازم برای فعالیت را با سرعت بیشتری به آنها برسانند و فرآیند بازسازی آنها را تسریع می کند.

اندازه‌گیری وزن نمی‌تواند برای شما مشخص کند که کدام‌یک از موارد بالا رخ داده است. خوب است زمانی از وزن‌کردن خود دست نگه دارید و به‌جای وزن، روی ابعاد بدن‌تان تمرکز کنید. اگر سایز دور کمر یا بازو‌های شما روند نزولی را پیش گرفته است، یعنی که در مسیر درست قرار دارید.

لباس ورزشی شرافیت
چرا ورزش نمیکنیم

با این حال اگر شما وزن همچنان در بالارفتن است(به عنوان مثال سایز دور کمر شما زیاد شده است). باید پنج دلیل زیر را در نظر بگیرید. امکان دارد لازم باشد در برنامه غذایی یا تمرین‌ها تفاوت هایی ایجاد کنید.

۵ دلیل افزایش وزن در دوره تمرینات ورزشی

۱. دریافت کالری بیش از حد

بعضی افراد با شروع تمرینات، مصرف غذا خود را افزایش میدهند. امکان دارد شما ادعا کنید که از یک رژیم غذایی کم‌کالری و سالم پیروی می‌کنید؛ اما تا زمانی که میزان کالری دریافتی را اندازه‌گیری نکنید، نمی‌توانید از میزان دقیق آن آگاه شوید. احتمالا همیشه مقدار آن زیادتر آن چیزی است که تصور میکنید.  اکثر افراد با ثبت و اندازه‌گیری کالری دریافتی خود، از مقدار بالای آن شگفت‌زده می‌شوند.

میزان کالری دریافتی خود را دست‌کم تا یک هفته ثبت کنید. (اگر میخواهید این کار را انجام بدهید، میتوانید از وب‌سایت ها و یا اپلیکیشن هایی که برای این کار به وجود آمده اند، بهره ببرید). این کار به شما کمک می‌کند که درکی از میزان دریافت آن پیدا کنید. اگر میزان آن زیاد است، با تغییر برنامه غذایی‌تان آن را تا حد مطلوب کم کنید.

این نکته را از یاد نبرید زمانی که در حال انجام دادن تمرینات هستید، نمیتوانید هرچیزی را به هراندازه ای که میخواهید بخورید.

۲. کاهش شدید دریافت کالری

شاید عجیب به نظر برسد اما دریافت کم کالری متواند باعث شود که دیگر برای کم شدن وزن خود تلاش نکنید. اگر شما میزان کالری که احتیاج دارید را محدود کنید، در مقابل بدن شما کاهش سوخت و ساز را سرلوحه خود قرار میدهد. برای اینکه این مشکل برای شما دردسر درست نکند حتما باید مقدار کالری که نیاز دارید را در دوره تمرینات بدست آورید. همچنین نباید هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف کنید.

زمان شروع ورزش در شرافیت

۳. سازگاری بدن با تغییرات

بسیاری از افرادی که بدنسازی را شروع میکنند، فکر میکنند باید اثرات آن را بلافاصله ببینند. باید بگوییم شما یک شبه اضافه وزن پیدا نکردید، برای هم نمیتوانید انتظار داشته باشید که یک شبه لاغر شوید..

اکر میخواهید بدن شما به تغییرات و برنامه غذایی جدید عادت کند، نیاز به وقت دارد.شما باید چندین هفته و یا چندین ماه به بدن خود وقت بدهید تا با تغییرات جدید سازگار شود.

ست رکابی و شلوارک
لباس مخصوص بدنسازی
شلوارک چریکی شرافیت را با بهترین قیمت میتوانید از شرافیت تهیه کنید.

 

کاری که باعث میشود تا در بلند مدت دچار تغییرات بزرگی شوید، این است در تمرینات و کاهش کالری دریافتی پیوستگی داشته باشید. گاهی اوقات امکان دارد بیماری و یا مصدومیت، شما را از برنامه عقب بیاندازد؛ برای جبران آن شما باید فردی انعطاف پذیر باشید.

۴. مشکلات پنهان

برخی اوقات امکان دارد برنامه تمرینی شما به خوبی پیش برود و مشکل خاصی در آن بوجود نیاید. با این وجود اگر شما در حال افزایش وزن هستید، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

یکی از دلایل این مسئله این است که برخی از ناهنجاری ها در غده تیروئید وجود دارند که باعث کاهش و افزایش وزن میشوند.

شاید هم دارویی استفاده میکنید که روی سوخت و ساز بدن شما تاثیر گذاشته است. همچنین سن یکی از مهمترین عامل ها برای کاهش وزن است. هرچه سن شما زیادتر میشود، توانایی بدن کم میشود.

کی ورزش کنیم

میتوانید از سایت شرافیت انواع لباس های ورزشی را ببینید آنها را با هم مقایسه کنید. و بهترین را انتخاب کنید تا شرافیت سریع تر از تمام فروشگاه های مشابه این محصولات را برای شما ارسال کند.

چرا ورزش را شروع نمیکنیم ؟

مقاله‌های پیشنهادی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام . شرافیت همیشه پاسخگوی شماست .
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم